To już kolejna część mojego autorskiego poradnika dla przyszłych par młodych. Zajrzyjcie tu jeśli nie czytaliście poprzedniego wpisu o sesjach narzeczeńskich. Przechodząc do meritum: Warto wpierw zapytać co to właściwie znaczy dobry fotograf ślubny albo profesjonalny fotograf ślubny?! Na jakiej podstawie możemy to stwierdzić i dokonać trafnego wyboru?! To ważna decyzja, która będzie rzutować na pamiątkę ślubną, która pozostanie z Wami na całe życie, dlatego warto wiedzieć dobrze jak wybrać fotografa ślubnego.
Poniższy artykuł odpowie Wam na następujące pytania:
- Dlaczego wybór fotografa na ślub jest tak ważny?
- Jak wybrać właściwego fotografa ślubnego?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa na ślub?
- Czym się kierować przy wyborze fotografa ślubnego?
- Czy warto skorzystać z usług polecanego fotografa?
Pierwsze i najważniejsze – portfolio
Według mnie najistotniejszym kryterium wyboru jest to by zdjęcia ślubne danego fotografa, ich styl, najbardziej podobały się Wam. To ma być najlepszy fotograf ślubny dla Was, a nie dla kogoś innego. Nie istnieje obiektywna miara oceny zdjęć fotografa ślubnego – każdy ma inne preferencje, każdy ma odmienne gusta i lubi inny styl. Należy wybrać ten najwłaściwszy dla Was. Oczywiście w teorii przy podejmowaniu tych ważnych decyzji można się kierować nagrodami i wyróżnieniami jakie otrzymał fotograf ślubny ale należy pamiętać, że to był również subiektywny wybór jurorów określonych konkursów. Nie istnieje uniwersalny fotograf ślubny dla wszystkich jak i nie ma uniwersalnego stylu zdjęć ślubnych. Każdy fotograf ślubny odciska niejako „piętno” na swoich zdjęciach – swój charakter, swoje doświadczenia, swój unikatowy styl. Ta estetyka musi przypaść Wam do gustu a nie komuś innemu.
Z powyższych względów dokładnie przestudiujcie portfolio fotografa ślubnego. Pokaże ono kunszt warsztatu fotografa. Należy pamiętać jednak, że jest to galeria stanowiąca zbiór ściśle wyselekcjonowanych perełek fotograficznych dlatego warto obejrzeć również kilka pełnych reportaży ślubnych często umieszczanych na blogu fotografa ślubnego, które lepiej odzwierciedlą poziom oddawanego materiału dla konkretnych, pojedynczych par młodych.
Na bezpośrednim spotkaniu z fotografem ślubnym warto zobaczyć jego zdjęcia ślubne w fizycznej postaci czyli w formie albumów, odbitek, fotoksiążek itp. Taka materialna, ostateczna forma zdjęć pozwoli najlepiej ocenić kunszt fotografa ślubnego.
Po drugie – oferta fotografa ślubnego
Dobrze zorientujcie się co konkretnego zawarte jest w przedstawionej Wam ofercie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszyscy fotografowie ślubni świadczą te same usługi czyli wykonanie reportażu ze ślubu. Jednakże oferty poszczególnych fotografów mogą różnić się diametralnie pod kątem świadczonych usług. Duża ilość fotografów proponuje kilka pakietów do wyboru różniących się ceną w zależności od tego na ile „bogaty” jest pakiet. Różnice wynikają najczęściej z zakresu wykonywanych usług, liczby godzin pracy fotografa, ilości oddawanych zdjęć oraz dodatkowych materiałów fotograficznych (pudełek z nośnikiem danych, odbitek, albumów etc.). Ja osobiście wolę przedstawić moim parom młodym jedną prostą, przejrzystą ofertę. Co najważniejsze oferta ta jest otwarta i można do niej dobrać sobie różne dodatki w zależności od zapotrzebowania. Dzięki temu powstaje zindywidualizowana propozycja skrojona na miarę potrzeb moich par. Decydując się na usługi określonego fotografa zwróćcie więc uwagę co zawarte jest w ofercie a za co trzeba będzie dopłacić dodatkowo. Może okazać się, że wycena wstępna, pomimo atrakcyjnej ceny wyjściowej, może okazać się dla Was niewystarczająca i nietrafiona pod względem Waszych potrzeb, a ostatecznie droższa na końcu.
Magia, chemia i osobowość…
Fotograf ślubny to chyba jedyny usługodawca z branży weselnej z którym spędzicie właściwie cały swój dzień ślubu. Będzie on towarzyszył Wam w chwilach intymnych, prywatnych i pełnych emocji. Czy nie warto czuć się przy nim swobodnym i nieskrepowanym? Już na pierwszym spotkaniu z fotografem ślubnym wyczujecie czy jest między Wami chemia. Czy czujecie bluesa i nadajecie na tych samych falach. Ja nigdy nie podpisuję umowy z parą młodą zanim się z nimi nie spotkam i nie pogadam jak człowiek z człowiekiem. Dzięki temu będziemy mogli wzajemnie wyczuć czy pasujemy do siebie. To podejście powoduje spore wzajemne zaufanie, które owocuje pięknymi kadrami wypełnionymi nieskrępowanymi naturalnymi emocjami. Tak jest, swojemu fotografowi ślubnemu należy zaufać. To powierzone zaufanie przerodzi się we wspaniałą pamiątkę z dnia Waszego ślubu. Wasz fotograf na ślub musi być osobą godną Waszego zaufania i pasującą do Was.
Z tego też względu nie wyobrażam sobie nie przejść z moimi parami młodymi „na Ty”. Pewnie zauważyliście już, że ani razu nie nazwałem ich klientami. Właśnie dlatego, że wolę ich traktować nie jako klientów biznesowych a partnerów, dobrych znajomych, przy których można poczuć się swobodnie i otworzyć – uwolnić kreatywność. Młodzi zapraszają mnie do swojego prywatnego świata w dniu ich ślubu. Czemu ja nie miałbym zaprosić ich do mojego?!
Umowa
Formalna umowa to ważny aspekt i obowiązkowy punkt przy podjęciu współpracy. Godząc się na nieformalną współpracę bez umowy, z osobą działającą w szarej strefie sami strzelacie sobie w kolano. Dobra umowa jest zrozumiała, czytelna i nie przesadnie długa. Z drugiej strony powinna wyczerpywać obowiązki i przywileje obu stron umowy. To dobre zabezpieczenie interesów zarówno pary młodej jak i fotografa ślubnego. Dokładnie wczytajcie się w zapisy by wiedzieć m.in. jakie czekają Was koszty, co otrzymacie w ramach umowy i kiedy. Nieuczciwi usługodawcy schowają między wierszami, w tak zwanym drobnym druczku, ukryte koszty. Z tego względu każdą umowę, nie tylko z fotografem ślubnym, należy przestudiować i upewnić się czy wszystkie jej punkty są dla Was zrozumiałe. Ja nigdy nie podpisuje umów na chybcika. Wysyłam moje pary do domu by przespały się na spokojnie z decyzją czy warunki, które im przedstawiam są dla nich akceptowalne.
Na początku tego rozdziału napisałem, że brak umowy to strzał w stopę. Dlaczego? Wyobraźcie sobie sytuacje gdyby fotograf ślubny nie pojawił się na Waszym ślubie albo nie wywiązał się z przedstawionych obietnic. Jakie środki i atrybuty w takiej sytuacji posłużą Wam do wyegzekwowania czegokolwiek?! Żadne. W mojej umowie młode pary mają m.in. zagwarantowane, że w skrajnym przypadku losowym, w którym nie mógłbym wykonać reportażu ślubnego, zobowiązuję się do przedstawienia im innego usługodawcy, który zapewni, że usługa zostanie zrealizowana. Na tym m.in. polega profesjonalizm, by mieć zabezpieczenie na wielu poziomach swej najważniejszej pamiątki ślubnej.
Referencje, polecenia i opinie
Możecie zapytać o opinie swoją rodzinę i znajomych. Ktoś pewnie brał już z nich ślub i korzystał z usług fotografa na wesele. Duża część z moich usług wynika właśnie z poleceń moich dawnych zadowolonych par. Miejcie wciąż na względzie, że określony fotograf mógł spełniać oczekiwania Waszych bliskich, ale może nie do końca będzie dla Was idealny. Dlatego bierzcie też pod uwagę pozostałe kryteria wyboru.
Skorzystajcie z Internetu. W dzisiejszych czasach można za pomocą wyszukiwarki i zbiorczych portali ślubnych w łatwy sposób ocenić portfolia wielu fotografów. Trochę dłuższa analiza portfolio kilku fotografów pozwoli ocenić Wam, który z nich jest najlepszy dla Was. Gdy zdecydujecie się wstępnie na określoną osobę poszukajcie opinii dawnych klientów. Kilka zdań od obsłużonej już pary młodej znacząco może Wam przybliżyć na ile współpraca z danym fotografem była przyjemna. Gdy sami zakończycie już przygodę ślubną, nie zapomnijcie pozostawić swojej opinii. Na pewno będzie ona bardzo przydatna dla przyszłych par młodych.
Czego nie warto brać pod uwagę wybierając fotografa ślubnego
Zauważyliście, że nic nie napisałem o takich kryteriach jak cena, sprzęt albo doświadczenie? Uważam, że nie powinno być to brane pod uwagę jako główny czynnik decydujący.
Cennik fotografa ślubnego
Czytając to pewnie pomyśleliście, że oszalałem ale zwróćcie uwagę, że na rynku usług ślubnych można znaleźć fotografów ślubnych z cennikiem od „pracuję prawie za darmo” po 50 tyś. $ za reportaż ślubny! Najczęściej cena idzie w parze z jakością oferowanych usług. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś kto zrobi to taniej ale jak to mawiał Gucci: „Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę.” A fotografie ślubne to pamiątka na całe życie, na której nie warto oszczędzać. Przecież kwiaty zwiędną, suknię ślubną założy się tylko raz a właściwie jedyne co pozostanie z Wami na lata to właśnie zdjęcia z Waszego ślubu i wesela. Oczywiście jestem świadomy ograniczeń budżetu przyszłych par młodych jednakże wielu fotografów, tak też i ja, rozlicza się ze swych usług dopiero po ślubie. Umożliwia to wielu parom zainwestowanie w swą pamiątkę ślubną dzięki wykorzystaniu środków otrzymanych na ślubie w formie prezentu. Można więc powiedzieć, że usługa fotografa ślubnego staje się niejako takim prezentem ślubnym, po części sfinansowanym przez gości weselnych. Gdzie nie gdzie można wyczytać, że na fotografa należy wydać ok. 10% budżetu ślubnego, ale myślę, że nie można tak sztywno tego wyliczać. To uzależnione jest głównie od priorytetów pary młodej.
Staż pracy fotografa
A co z doświadczeniem? Zdarza się, że pary młode pytają mnie na spotkaniu ile lat fotografuję już śluby. Wydaje mi się, że czynnik ten może być bardzo zdradliwy. Wystarczy porównać sobie dwa skrajne przypadki: bardzo doświadczonego fotografa, który siedzi w branży od wieków, lekko wypalonego, ale wciąż utrzymującego się na fali dawnych poleceń oraz swego wymuskanego portfolio, które może już trąci lekko myszką. Do drugiej stronie szali stawiam młodego adepta fotografii, mającego za sobą ledwie kilka ślubów lecz pełnego pasji i zaangażowania. Ze świeżym podejściem i nowoczesnym stylem może podbić Wasze serca. Na kogo w tej historii stawiacie? Doświadczonego rutyniarza czy młodego niedoświadczonego wilczka z wielką pasją do tego co robi?! Ja osobiście 8 lat temu gdy brałem ślub postawiłem los na tego drugiego i nie żałuję swego wyboru. Nie dyskredytuję tu doświadczonych fotografów ślubnych, którzy są dla mnie wzorem i autorytetem. Jednakże przestrzegam przed stawianiem doświadczenia w pierwszym rzędzie swego kryterium wyboru bo można się na tym przejechać jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.
Sprzęt fotograficzny
Dobry fotograf ślubny oczywiście pracuje na sprzęcie dla profesjonalistów. Jednakże to nie sprzęt czyni człowieka czy fotografa. Świetny fotograf zrobi pewnie dobre zdjęcie byle czym, bo to nie maszyna wykonuje zdjęcie tylko człowiek. Dobre zdjęcie powstaje już w głowie, zanim migawka zostanie domknięta. Czy idąc do dobrej restauracji pytacie kucharza jakie ma garnki? Jasne, że nie! Dlatego nie ma co pytać fotografa ślubnego o sprzęt bo najpewniej wykonuje zdjęcia takim aparatem, na którym najlepiej mu się pracuje.
Teraz już wiecie co jest naprawdę ważne i na co zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego. Pokrótce: portfolio, oferta, osobowość, umowa i ewentualne referencje. Napiszcie proszę czy zgadzacie się z moimi kryteriami wyboru dobrego fotografa ślubnego. A może macie inne patenty na znalezienie najlepszego fotografa na ślub? Pamiętajcie że jest to moja subiektywna opinia i nie ma uniwersalnych metod na to jak wybrać fotografa ślubnego. Przydał się Wam mój poradnikowy wpis? Czekam na Wasze komentarze pod postem.
W kolejnym artykule poradnikowym dla przyszłych par młodych dowiecie się o co pytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy. Zapraszam do lektury.
Poradnik o wyborze fotografa na ślub okazał się przydatny? Zobacz inne moje poradniki:
Trafne spostrzeżenie, że na fotografa ślubnego mogą zrzucić się goście ☺️
Zgadza się. To może być najlepszy prezent ślubny – pamiątka na lata.
Super artykuł każda para powinna przeczytać
Wszedłem z ciekawości – zgodzę się z każdym słowem ! Super artykuł.
Dzięki Radku! Mam nadzieję, że będzie pomocny dla przyszłych par młodych i uchroni ich przed błędami w wyborze fotografa ślubnego.
Dobrze opisane – i nie tak standardowo jak u większości fotografów