20 pytań do… czyli o co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy

Jesteś na półmetku ważnych decyzji przedślubnych? Masz już na oku fotografa ślubnego, ale w głowie pustka! – o co właściwie pytać fotografa by wiedzieć że to właśnie ten właściwy? Jakie kwestie poruszyć podczas spotkania z fotografem ślubnym by wszystko było na tip top? Proszę bardzo oto gotowa recepta i odpowiedź na powyższe pytania – lista 20 pytań do fotografa na ślub!

Poprzednio pisałem o tym jak wybrać fotografa ślubnego. Zajrzyj do tego wpisu jeśli go nie czytałeś/aś gdyż dzisiejszy post jest z nim ściśle powiązany.

Początkowo chciałem zawrzeć treść tego artykułu na jednej z moich podstron „O mnie” jako tzw. FAQ czyli najczęściej zadawane pytania. Stwierdziłem jednak, że z tych pytań opracuję wpis poradnikowy, który przyda się przyszłym nowożeńcom. I tak powstał kolejny post poradnika dla Par Młodych. To nie tylko lista najczęściej zadawanych pytań do fotografa ślubnego, ale również spis najważniejszych pytań jakie powinno się zadać na pierwszym spotkaniu z fotografem ślubnym.

20 pytan do fotografa slubnego

Lista pytań do fotografa ślubnego:

1. Jak możesz opisać swój styl fotografii?
2. Co dokładnie zawiera oferta?
3. Jak wyglądają zapisy umowy?
4. Czy będziesz osobiście fotografował nasz ślub?
5. Ile wesel obsługujesz w trakcie jednego weekendu a ile rocznie?
6. Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mógł wykonać danego dnia zlecenia?
7. Co jeśli aparat ulegnie awarii?
8. Czy posiadasz licencje, która upoważnia Cię do fotografowania ceremonii w kościele?
9. Jak zabezpieczasz nasze zdjęcia przed ich utratą?
10. Jak się zamierzasz ubrać?
11. Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?
12. Ile będziemy musieli czekać na zdjęcia?
13. Czy oddane zdjęcia będą kolorowe czy czarno-białe?
14. Ile zdjęć łącznie otrzymamy?
15. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?
16. Czy oferujesz odbitki, albumy?
17. Jak wygląda kwestia płatności?
18. Czy oferujesz opcję dodatkowego fotografa na ślub?
19. Czy przynosisz własne oświetlenie?
20. Czy oferujesz sesje narzeczeńskie?

Wraz z pytaniami do fotografa opracowałem poniżej odpowiedzi dotyczące mojej oferty i osobistego podejścia do zlecenia ślubnego.

o co zapytac fotografa slubnego 2

Jak możesz opisać swój styl fotografii?

Osobiście lubię fotografować w stylu który mógłbym nazwać reportażowym/dokumentalnym, tak by ująć w kadrze realne zdarzenia i autentyczne emocje. Nie ustawiam scen ani nie proszę o ich powtórzenie bo uważam, że dzień ślubu to dzień pary młodej, który fotograf ma za zadanie należycie udokumentować. Oczywiście reportaż ślubny jest subiektywną historią zrelacjonowaną przez powstałe kadry. To opowieść o emocjach, gestach, radości a przede wszystkim o ludziach. Staram się by moja fotografia ślubna była naturalna, lifestylowa a nie sztucznie kreowana.

Co dokładnie zawiera oferta?

Teoretycznie wszyscy fotografowie ślubni oferują jedno i to samo czyli zdjęcia ślubne. Oferty poszczególnych fotografów mogą się jednak diametralnie różnić pod względem: ilości godzin pracy, liczby oddanych zdjęć i czy wszystkie czy też tylko część z nich jest poddana procesowi obróbki graficznej. Ważne jest też rozeznanie się, jakie usługi są w cenie podstawowej pakietu usług, a za co będzie trzeba dopłacić (albumy, odbitki, sesje, opłaty logistyczne itp.).

Ja nie oferuję wielu pakietów o fikuśnych często nazwach. Mam jedną, prostą ofertę fotograficzną pokrywającą dzień ślubu pary młodej. To co para życzy sobie zrobić w czasie w którym jestem z nimi zależy tylko od nich. Mogę więc robić reportaż ślubny, a jednocześnie wykonać opcjonalny miniplener w dniu ślubu czy pamiątkowe portrety. Moja propozycja kompleksowo pokrywa czas przygotowań, ceremonię ślubną oraz wesele tak by zdjęcia mogły opowiedzieć całą historię dnia ślubu.

Jak wyglądają zapisy umowy?

Warto wiedzieć co podpisujemy i co dokładnie zamawiamy. Umowa pisemna z fotografem powinna zawierać wszelkie punkty zabezpieczające prawa obu stron i gwarantować spokój ducha. Dobra umowa wyczerpuje najważniejsze aspekty dotyczące wykonania usługi fotograficznej w tym wszelkie zabezpieczenia, obowiązki i prawa obu stron umowy, zapisy dotyczące płatności, dysponowania prawami majątkowymi, czasu realizacji itd.

Moja umowa z parą młodą zawiera m.in. zapisy dotyczące przekazania licencji na wszelakie niekomercyjne wykorzystanie zdjęć ślubnych przez nowożeńców w tym wykonywanie kopii, wydruków, albumów oraz możliwości prezentacji i publikacji zdjęć (w tym w Internecie, na portalach społecznościowych).

Czy będziesz osobiście fotografował nasz ślub?

To pytanie na pierwszy rzut oka może wydawać się paradoksalne, ale wielu fotografów, w szczególności występujących pod jedną wspólną marką czy agencją, wysyła na reportaż ślubny podwykonawców czy pracowników agencji. Jeżeli decydujemy się na agencję zatrudniającą kilku fotografów to nie jest to nic złego, o ile para młoda jest tego świadoma.

Osobiście uważam, że ze względu na to że pary młode decydują się na moje usługi z uwagi na mój charakterystyczny styl, to nie mógłbym nigdy pozwolić sobie na to by wysłać podwykonawcę. Moje zdjęcia są moją wizytówką, charakterystycznym „odciskiem” mojego doświadczenia. A z moimi parami młodymi, nawiązuję bliską relację, właśnie po to by w dniu ślubu stworzyć niepowtarzalne, oryginalne zdjęcia ślubne.

o co zapytac fotografa slubnego 5

Ile wesel obsługujesz w trakcie jednego weekendu a ile rocznie?

Pragnę poznać wszystkie moje pary młode z imienia, ich historii, dowiedzieć się co lubią, jak się poznali i czy dzielą wspólne pasje. Z tego względu ograniczam się tylko do liczby 20 par młodych, które rocznie fotografuję. Mam wtedy pewność, że obsługa jest na najwyższym poziomie i każdej parze mogę poświęcić odpowiednią ilość czasu. Wierzę że nowożeńcy nie kupują tylko usługi fotograficznej ale mój czas, moją filozofię pracy, która staje się nieodzowną częścią „pakietu”.

Podchodzę do tego co robię z sercem i w sposób profesjonalny. Z tego też względu bukuję tylko jeden reportaż ślubny na dany weekend by dać z siebie 110% podczas dnia ślubu.

Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mógł wykonać danego dnia zlecenia?

Trzeba pamiętać, że fotograf to też człowiek i może zdarzyć się mu jakiś wypadek losowy. Na szczęście profesjonalny fotograf ślubny zapewni zawczasu opcjonalne zastępstwo po to, by młodzi mieli pewność, że ich dzień ślubu zostanie należycie udokumentowany. W końcu ślubu nie da się powtórzyć. Z tego też względu w swojej umowie gwarantuję zastępczego fotografa na wypadek np. mojej ciężkiej choroby. Na szczęście zapis ten w całej mojej historii fotografa ślubnego pozostał martwy i nigdy nie musiałem z zastępstwa korzystać.

Co jeśli aparat ulegnie awarii?

Wypadki i awarie się zdarzają, a elektronika, nawet ta najbardziej profesjonalna, może odmówić posłuszeństwa. Warto, by w takiej sytuacji fotograf miał zapasowy sprzęt. W końcu nie chcielibyście usłyszeć pytania od swojego fotografa ślubnego: „… może przełożymy ślub na inny dzień?! bo nie mam czym dziś fotografować!”

Osobiście zawsze fotografuję dwoma aparatami jednocześnie i mam zapasowy sprzęt na wszelki wypadek. Na bezpieczeństwie nie mogę pozwolić sobie oszczędzać gdyż uważam, że jest to jeden z wyznaczników profesjonalizmu.

Czy posiadasz licencje, która upoważnia Cię do fotografowania ceremonii w kościele?

Brak takiej licencji może być bardzo ryzykowny. Wyobraźmy sobie sytuacje, że fotograf nie może udokumentować ślubu tylko dlatego, że nie ma takiej licencji i nie uzyskał przez to zgody od księdza. Szkoda by para młoda była pozbawiona pamiątki z istotnej części najważniejszego dnia ich życia.

Ja przeszedłem kurs liturgiczny po którym otrzymałem oficjalne pozwolenie na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych. Dokument ten wydała Archidiecezja Warszawska i jest on ważny na terenie całego kraju. Inna sprawa, że coraz więcej ślubów zawieranych jest w niekonwencjonalny sposób np. ślub humanistyczny czy świecki ślub w plenerze. Śluby nieliturgiczne nie wymagają zgody Archidiecezji ale muszą być przeprowadzane za zgodą właściciela terenu.

o co zapytac fotografa slubnego 6

Jak zabezpieczasz nasze zdjęcia przed ich utratą?

Czy zastanawialiście się, co byście zrobili, gdyby Wasze zdjęcia ślubne bezpowrotnie przepadły?! Decydując się na taniego fotoamatora zawsze istnieje takie ryzyko. Profesjonalista zabezpiecza się na wypadek utraty zdjęć. Oczywiście ryzyko utraty fotografii zawsze istnieje, ale odpowiednia inwestycja ze strony fotografa pozwala minimalizować to zagrożenie m.in. poprzez jednoczesny zapis ujęć na dwóch kartach pamięci czy wykonywanie wielokrotnych kopii (dyski, macierze dyskowe, chmury itd.).

Ja zawsze wykonuję zdjęcia na dwóch aparatach jednocześnie. Każdy aparat prowadzi jednoczesny zapis na dwóch niezależnych kartach pamięci. Po skończonym zleceniu kopiuję zdjęcia na dysk komputera, dysk zewnętrzny oraz macierz dyskową. Te procedury są dość kosztowne, ze względu na niezbędną ilość kart, przestrzeni dyskowych etc. ale dają mi oraz moim parom młodym spać spokojnie.

Jak się zamierza ubrać?

Pytanie z pozoru trywialne jednak niejednokrotnie widzę fotografów i kamerzystów ubranych bardzo niechlujnie. To chyba jakaś zmora tej branży. Jesteśmy uczestnikami ważnego wydarzenia i strój powinien odzwierciedlać powagę tej sytuacji. Zawsze, z szacunku do nowożeńców oraz rangi wydarzenia, staram się wyglądać elegancko, ale nigdy lepiej niż pan młody 🙂

Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?

Fotografowie ślubni na swych stronach www przedstawiają najpiękniejsze zdjęcia w tzw. portfolio. Jest to niewielki zbiór wymuskanych i bardzo wybiórczo przedstawionych najlepszych ujęć. Zazwyczaj dobrze odwzorowują one styl fotografa. Mogą one jednak nie odzwierciedlać jakości całego materiału, jaki otrzyma na koniec para młoda. Warto więc zobaczyć jak wygląda pełen reportaż ślubny oddawany poszczególnym nowożeńcom. Dzięki temu w bardziej obiektywny sposób będziecie mogli określić czy taki materiał będzie na wystarczająco satysfakcjonującym dla Was poziomie.

Jeżeli w ocenie moich umiejętności nie wystarcza parze młodej moje portfolio czy poszczególne fotohistorie moich par młodych na blogu, wtedy chętnie udostępniam przykładowe całe materiały. Dobry fotograf ślubny nie ma nic do ukrycia 🙂

Ile będziemy musieli czekać na zdjęcia?

Termin oddania zdjęć powinien być ściśle określony w umowie. W przypadku mojej oferty czas oczekiwania wynosi maksymalnie 30 dni roboczych. Zazwyczaj zdjęcia z reportażu ślubnego są gotowe już po miesiącu czasu.

Czy oddane zdjęcia będą kolorowe czy czarno-białe?

Cenię zarówno kolor jak i szlachetną klasykę czerni i bieli. Oddany materiał zawiera oba typy zdjęć. Zazwyczaj kadry czarno-białe stanowią około 20% zdjęć lecz proporcja ta może się różnić na specjalne życzenie. Kochasz czarno-białą fotografię? – Mogę wykonać dla Ciebie cały reportaż w tej tonacji. Standardowo jednak ujęcia konwertowane są najczęściej do czerni i bieli tam gdzie kolor odwraca uwagę od głównego tematu zdjęcia – faktury, światło-cienia, gestu.

o co zapytac fotografa slubnego 4

Ile zdjęć łącznie otrzymamy?

Z dnia ślubu zawsze gwarantuję co najmniej 300 ujęć. Tylko tyle albo aż tyle! Teoretycznie można by oddać ich 2-3 tysiące ale pytanie kto by je chciał oglądać?! Mój materiał zdjęciowy poddaję skrupulatnej selekcji i obróbce tak by oddany produkt trzymał wysoki poziom oraz by można było oglądać go z zaciekawieniem za każdym razem gdy sięgniecie po zdjęcia. Za to m.in. płacą moje pary młode – czyli za profesjonalną i skrupulatną edycję zdjęć.

W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

W dzisiejszych czasach fotografowie ślubni oferują bardzo różne formy przekazania zdjęć. Dużo z nich opiera się obecnie tylko na przekazaniu plików cyfrowych w chmurze do pobrania przez parę młodą. Ze względu na to, że ja traktuję pliki cyfrowe jako półprodukt, to prócz samych zdjęć w formacie jpg na nośniku cyfrowym (pendrive), oddaję również selekcję odbitek w pięknej oprawie tak by każda para młoda miała namacalny fotoprodukt jako swoją pamiątkę ślubną. Zdjęcia nabierają dopiero wyrazu gdy wydrukowane są na profesjonalnym papierze fotograficznym. Dodatkowo każda moja para młoda otrzymuje ode mnie prywatną, zahasłowaną galerię internetową swoich zdjęć ślubnych, która ułatwia pokazywanie zdjęć między przyjaciółmi i rodziną.

Czy oferujesz odbitki, albumy?

W swojej standardowej ofercie oddaję selekcję wysokiej jakości odbitek bo chcę by każda para miała profesjonalny produkt. Jako dodatek do oferty proponuję piękne fotoalbumy i fotoksiążki ślubne w oprawach ze skóry lub płótna. Zamawiam je w niewielkim zakładzie rzemieślniczo-introligatorskim gdzie ręcznie tworzone są one z pasją – to fotoprodukty najwyższych lotów i jakości niedostępnej dla każdego.

o co zapytac fotografa slubnego 1

Jak wygląda kwestia płatności?

Ważna sprawa, która powinna być dokładnie opisana w umowie z fotografem ślubnym. W moim przypadku para młoda podczas rezerwacji terminu i podpisania umowy wpłaca symboliczny zadatek a rozlicza się z całości zlecenia dopiero po ślubie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób mniej zamożnych, które przeznaczają czasem pieniądze z prezentów ślubnych na pokrycie opłat za usługi profesjonalnego fotografa. Można wtedy powiedzieć, że niejako goście sprezentowali nowożeńcom dobrego fotografa na ślub.

Czy oferujesz opcję dodatkowego fotografa na ślub?

Na co dzień fotografuję w pojedynkę gdyż cenię sobie wolną przestrzeń do działania i wiem jakie kadry już wykonałem i jakie jeszcze powinienem zrobić. W przypadku większości obsługiwanych przeze mnie ślubów, jeden fotograf na ślubie jest całkowicie wystarczający by stworzyć niezwykłą pamiątkę. Jednakże jeśli istnieje taka potrzeba, oferuję opcję dodatkowego, drugiego fotografa, który może uzupełnić oddany materiał o dodatkowe kadry.

Czy przynosisz własne oświetlenie?

W fotografii naturalnej pracuje się głównie ze światłem zastanym. Jednakże reportaż ślubny jest bardzo wymagającym tematem fotograficznym jeśli chodzi o oświetlenie. Warunki są tak zmienne, a sale weselne nieraz bardzo ciemne, że zawsze trzeba mieć pod ręką własny sprzęt oświetleniowy. O ile podczas przygotowań oraz ceremonii ślubnej staram się unikać używania lampy błyskowej (by nikogo nie rozpraszać) to na weselu często samemu kreuję oświetlenie z zastosowaniem własnego reporterskiego sprzętu oświetleniowego.

Czy oferujesz sesje narzeczeńskie?

O ile plener ślubny często traktowany jest jako oferta powszechnie standardowa o tyle sesje narzeczeńskie już nie zawsze. A szkoda bo sesja dla narzeczonych niesie za sobą wiele korzyści. Rozpisałem się o nich w oddzielnym artykule poradnikowym dotyczącym sesji narzeczeńskich.

Ja zawsze oferuje moim nowożeńcom wykonanie sesji narzeczeńskiej w Warszawie na kilka miesięcy przed ślubem. U mnie są one dwa razy tańsze niż plener poślubny gdyż pragnę promować takie nieformalne, bardzo naturalne sesje dla par – bez skrępowania i nadęcia. Jest to też idealna okazja bym mógł bliżej poznać moje pary młode.

sesja rocznicowa malgorzata arek 34

Masz pomysł o co powinna rozszerzyć się lista pytań do fotografa ślubnego? Napisz śmiało w komentarzu pod postem!

Przydała Ci się lista pytań do fotografa na ślub? Zobacz inne moje poradniki:

1 komentarz do “20 pytań do… czyli o co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy”

  1. Naprawdę świetne kompendium wiedzy. Widać z Pana strony pełen profesjonalizm w podejściu do klienta, a także troskę, aby zlecenie przebiegło w sposób w pełni udany i bezproblemowy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz