Poradnik ślubny – harmonogram przygotowań ślubnych

Image

Jak ogarnąć ten cały ślubno-weselny szał, czyli o organizacji słów kilka

Jedno jest pewne – ile przyszłych Par Młodych, tyle charakterów. Znajdą się pieczołowici organizatorzy, którzy nawet śpią z modnym plannerem pod poduszką już na dwa lata przed swoim ślubem. Są i zakręcone osoby, które czekają z wszystkim na ostatnią chwilę, bo twierdzą, że „spontan” jest najlepszy. W grupie par przed ślubnym kobiercem mamy również rozsądnych i (w miarę) spokojnych ludzi, którzy raczej luźno trzymają się wcześniej ustalonego planu. Cóż, to wydaje się najlepszą opcją, aby nie dać się zwariować. Możemy sobie pomóc, ustalając orientacyjne ramy.

Harmonogram organizacji Waszego dnia ślubu

Powyższe kroki wykonane? – Świetnie! Teraz już z górki. Co dalej?

Chociaż idea zapisywania wszystkiego w notesiku, może niektórych śmieszyć, warto stworzyć orientacyjny harmonogram. Zapiszcie sobie, choćby w telefonie, orientacyjne punkty i daty, których warto dopilnować. Wśród mobilnych aplikacji znajdziecie bardzo przydatne narzędzia do organizacji i budowania harmonogramu.

Image

Podstawowe rzeczy do ogarnięcia

Klasyczne pytanie – od czego zacząć? Odpowiedź jest banalna – ustalcie datę.

Kiedy będziecie znać już termin, wszystko wyda się już prostsze. Komfort ustalenia terminu tworzy wydarzenie bardziej realnym. Kolejne dwa podstawowe punkty do odhaczenia to:

  1. Miejsce ślubu – świątynia, urząd stanu cywilnego, a może plenerowy ślub humanistyczny?
  2. Miejsce wesela – UWAGA! Zazwyczaj sale bankietowe mają porezerwowane terminy na długo przed! Warto zainteresować się nawet na początku planowania swojego „Wielkiego Dnia” czy wybrane przez Was miejsce będzie dostępne w ustalony przez Was dzień.
  3. Bardzo wstępna lista gości – trzeba wiedzieć, ile mniej więcej ludzi chce się zaprosić. Wtedy o wiele prościej dobrać salę.

Należy udać się do miejsca zawarcia związku małżeńskiego – urzędu bądź kościoła – i dopełnić niezbędnych formalności. Tam wyczerpująco wszystko wytłumaczą jaki tym dokumentów i kiedy należy dostarczyć.

A co z tą salą? Cóż, zapamiętaj świętą zasadę wesela:

Jedzenie i oprawę muzyczną goście zapamiętują najbardziej.

Uwiecznieniem niezwykłych momentów i stworzeniem pięknej pamiątki dla Was zajmuje się profesjonalny fotograf. Jednak smak potraw i wrażenie podczas zabawy muszą zostać pozytywnie zapamiętane w Waszych i gości głowach J Z tego względu wcześniej poczytajcie w Internecie opinie o wybranej lokalizacji i przetestujcie na sobie smaki które standardowo serwowane są podczas przyjęcia weselnego.

Image

Oto mała ściąga dla przyszłej Pary Młodej:

12 miesięcy przed ślubem

Jeśli zamierzacie powiedzieć sakramentalne „tak” w kościele, już teraz zacznijcie szukać nauk przedmałżeńskich. Uczestnictwo w nich jest obowiązkowe a nierzadko tego typu zajęcia rozciągnięte są znacząco w czasie.

Często do ślubu przygrywa wdzięcznie schola, słychać tony zawodowego skrzypka albo profesjonalista pięknie śpiewa Ave Maria. Jeśli marzysz o niezapomnianej oprawie muzycznej, to też jest moment, żeby się tym zainteresować. UWAGA! Występ zespołu w kościele musi zostać uzgodniony z księdzem.

W tym okresie albo i wcześniej zacznij rozglądać się już za fotografem oraz zespołem bądź DJ-em. Najlepsi mają napięte grafiki, a kalendarze są pozajmowane na długo przed ślubami klientów. Daty w szczycie sezonu (np. sierpniowe czy wrześniowe) zajmowane są jako pierwsze i rozchodzą się jak świeże bułeczki. Dopilnujcie więc tego koniecznie, bo to zagwarantuje i Wam i gościom największe wrażenia. O tym jak dobrze wybrać fotografa ślubnego tak by nie żałować przeczytacie tutaj: poradnik – jak wybrać fotografa ślubnego.

Image

8-7 miesięcy przed ślubem

Ten etap to przede wszystkim kwestie estetyczne. To właśnie wtedy Panna Młoda umawia fryzjera, wizażystkę i często zaczyna szukać wymarzonej sukni ślubnej. Warto wcześniej zastanowić się nad makijażem i upięciem. W tym momencie też możecie pomyśleć o motywie przewodnim dekoracji weselnych i wybrać kolory oraz kwiaty. Kiedy elementy wizualne są spójne, wszystko robi niezwykłe wrażenie. Zdjęcia z takiego wesela to niezapomniana kompozycja uczuć i pięknych elementów!

To również moment, w którym warto pomyśleć o świadkach. Poproście ich uroczyście o to, czy będą wam towarzyszyć w tym ważnym dniu. Podróż poślubna? Jeśli taką planujecie, również teraz możecie zacząć ją powoli organizować.

6 miesięcy przed ślubem

Lista gości powinna być całkowicie gotowa. Wybierzcie i zamówcie zaproszenia. Możecie zdecydować się na gotowe wzory albo personalizowane zdjęcie z sesji narzeczeńskiej. Pamiętaj, że również teraz warto zamówić dodatkowe atrakcje typu fontanna z czekolady, słodki stół,  fotobudka, kącik polaroid, animacje dla dzieci czy drobne upominki dla gości. CIEKAWOSTKA! Podarunki wykonane samodzielnie są dużo milsze. Ostatnim hitem są domowe przetwory w uroczych słoiczkach czy domowe nalewki w niewielkich buteleczkach.

To również odpowiedni moment na zamówienie dowozu gości. Popularnym środkiem transportu jest autokar. W niektórych miastach można nawet wynająć autobusy komunikacji miejskiej.  Warto też pomyśleć czym Wy pojedziecie do ślubu.

Na 6 miesięcy przed, możecie również wybrać i zamówić obrączki oraz zacząć szukać garnituru i dodatków dla Pana Młodego.

Image

4 miesiące przed ślubem

To doskonała chwila na degustację i zamówienie tortu. Tak, to również teraz powinniście zacząć zapraszać gości. Zaproszenia wypada dostarczyć osobiście, ale w wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest wysłanie ich pocztą. Poproście gości o potwierdzenie swojego przybycia na 2-4 tygodnie przed datą ślubu. UWAGA! Jeżeli Para Młoda chce dostać prezenty rzeczowe, najlepiej sporządzić ich listę. Na tym etapie również wypada dobrać wszelkie dodatki, takie jak biżuteria, bielizna, buty do sukni ślubnej. Przydadzą się przy ostatecznej przymiarce.

2 miesiące przed ślubem

Myślicie, że organizacja wesela już się kończy? To tylko pozory… W tym okresie należy zrobić bardzo dużo. Co prawda, organizacja dotyczy Was bezpośrednio, ale szykujcie wolny czas i głowę gotową na zabawę! Świadkowie szykują niespodzianki – wieczór panieński i kawalerski.

Zaplanujcie też, kto gdzie siedzi na sali. To bardzo ważny punkt, który może sprawić, że ktoś się będzie świetnie bawił albo niezmiernie nudził. Niezalecane jest pozwolenie gościom rozsadzenia się samodzielnie. Takie kombinacje mogą być zupełnie nietrafione – raczej znacie swoich przyjaciół i rodzinę. Postarajcie się znaleźć złoty środek.

Co zostało do odhaczenia? Dodatki do sali weselnej – zamówcie księgę gości, listy z rozsadzeniem gości, winietki. To również moment na próbne fryzury i makijaże.

Image

na niecały miesiąc przed ślubem

Macie „to coś” i chcecie zaskoczyć gości wirującym tańcem? Również teraz warto zapisać się na profesjonalne lekcje doszkalające. Niezbędne są ostatnie przymiarki sukni i garnituru.

I coś uroczego, ale ważnego. Pamiętajcie o prezentach dla rodziców i świadków! Zamówcie je odpowiednio wcześniej.

Macie już prawie wszystko dopięte na ostatni guzik. Szybki przegląd listy – czy mamy już każdy drobiazg załatwiony. Na finiszu warto skontaktować się z usługodawcami (dj, fotograf, kamerzysta etc.) i potwierdzić m.in. ich miejsce i moment przybycia. Z zespołem czy DJem możecie potwierdzić repertuar, harmonogram imprezy i listę zabaw weselnych. Na Sali weselnej warto potwierdzić dokładną liczbę gości i ustawienia stołów.

A NA KONIEC? RELAKS…

Ostatni punkt… Należy już tylko przygotować niezbędne dokumenty do ślubu i… odpocząć! To ma być najpiękniejszy dzień w Waszym życiu. Kochacie się? To będzie dobrze. Od organizacji ślubu i wesela jeszcze nikt nie zwariował. Przy dobrym podejściu to może sprawiać realną frajdę! Trzymamy kciuki.