Ślub cywilny w Warszawie – najpiękniejsze USC w Warszawie

Kiedy opadną już emocje związane z zaręczynami, przychodzi czas na zaplanowanie ślubu. Narzeczeni z reguły na długo przed zaręczynami teoretyzują na temat ewentualnego ślubu, co jest związane ze światopoglądem obojga zakochanych albo po prostu z ich spojrzeniem na rzeczywistość. W Polsce występują trzy rodzaje ślubów, które mają moc prawną: ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Bardzo modne stały się ostatnio w Warszawie śluby humanistyczne, ale – choć piękne – nie mają znaczenia w świetle prawa.

Organizacja ślubu cywilnego w Warszawie – krok po kroku

Decyzja zapadła: bierzemy ślub cywilny w Warszawie! Zatem od czego zacząć? Jako doświadczony fotograf ślubny przeprowadzę Was po tych formalnych etapach. Co trzeba zrobić aby wziąć ślub cywilny? Po pierwsze: należy zdecydować, czy będzie to ślub w USC Warszawa (tj. na sali ślubów), czy też ślub cywilny w plenerze. Warszawa pod tym względem jest dość specyficzna, ponieważ w niektórych urzędach trzeba czekać dość długo na termin. Więcej informacji dotyczących ślubu plenerowego w Warszawie i okolicach znajdziecie tu: ślub w plenerze w woj. Mazowieckim.

ślub cywilny w plenerze mazowieckie

A oto zestawienie działań, jakie należy podjąć, aby zostać szczęśliwym małżonkiem niezależnie od tego, czy będzie to USC Warszawa, czy jakiekolwiek inne miasto.

Wg oficjalnej strony Urzędu Miasta St. Warszawa teoretycznie czekają nas tylko 4 kroki w kwestii dopięcia ślubu cywilnego:

 1. Zgromadzenie dokumentów
 2. Wybór miejsca na ślub cywilny
 3. wizyta w siedzibie USC
 4. opłata skarbowa

Szczegółowe formalności związane ze ślubem cywilnym w USC Warszawa:

 • przygotowanie dokumentów, tj. dokumentu tożsamości, dowodu opłaty skarbowej, skróconego aktu urodzenia;
 • rozwiedzeni przygotowują akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie;
 • wdowcy przygotowują akt zgonu współmałżonka;
 • cudzoziemcy powinni mieć dokumenty przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego;
 • przedłożenie zgromadzonych dokumentów w wybranym USC;
 • ustalenie terminu ślubu cywilnego;
 • złożenie podpisu na zapewnieniu, że nie ma przeszkód w zawarciu małżeństwa.

W przypadku ślubu cywilnego plenerowego lub poza USC czekają nas dodatkowe formalności:

 • złożenie wniosku o udzielenie ślubu poza urzędem;
 • złożenie dodatkowej opłaty w wysokości 1000 złotych za ślub poza urzędem;
 • ustalenie miejsca, które zapewni zachowanie powagi, doniosłości ceremonii i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom uroczystości;
 • odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym ma się odbyć ślub, tj. przygotowanie miejsca dla urzędnika, dla gości; przygotowanie dekoracji i wyeksponowanie godła.
ślub cywilny w okolicy Warszawy poza USC

Jest wielu zwolenników ślubu cywilnego poza USC, trzeba jednak pamiętać, że taka uroczystość wymaga więcej przygotowań i jest droższa. Jeśli ślub musi się odbyć poza urzędem z przyczyn zdrowotnych, małżonkowie nie ponoszą dodatkowych kosztów.

Więcej o formalnych krokach organizacji ślubu cywilnego w Warszawie i okolicach znajdziecie pod tymi linkami:

https://www.gov.pl/web/gov/wez-slub-cywilny

https://usc.um.warszawa.pl/slubne-kroki

https://jakiwniosek.pl/wnioski/obywatel/zawarcie-malzenstwa-slub-cywilny/

ślub cywilny Stare Miasto pl. Zamkowy Warszawa

Ślub cywilny – opłaty, czyli Ile kosztuje ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jak wiadomo, ślub i wesele wiążą się z licznymi wydatkami. Niejedna para młoda zadaje sobie pytanie, jaka jest cena ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Okazuje się, że cena takiej uroczystości, w odróżnieniu od ślubu kościelnego, jest niewielka, ustalona ustawowo opłata wynosząca 84 zł. Nie jest to kwota za udzielenie ślubu, a jedynie opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa. Jeśli jednak małżonkowie decydują się na ślub cywilny w domu lub w plenerze, muszą dodatkowo wnieść opłatę 1000 złotych. Opłata ta jest taka sama w całym kraju. To podstawowe opłaty, natomiast w indywidualnych przypadkach może być konieczny skrócony odpis aktu stanu cywilnego, taki dokument kosztuje 22 zł. Zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo kosztuje 38 złotych (cudzoziemcy), podobnie kosztuje zaświadczenie o stanie cywilnym (rozwodnicy). Jak więc widać, wydatki związane ze ślubem cywilnym w Warszawie nie są duże.

Więcej szczegółów o opłatach związanych ze ślubem cywilnym w Warszawie znajdziecie tutaj: https://warszawa19115.pl/-/zawarcie-zwiazku-malzenskiego-przed-kierownikiem-urzedu-stanu-cywilnego

akt małżeństwa w USC

Gdzie ślub cywilny w Warszawie, czyli lista Urzędów Atanu Cywilnego

            Stolica to zawsze bardzo atrakcyjne miejsce na zawarcie związku małżeńskiego, dlatego o ślubie w tutejszych urzędach stanu cywilnego marzą nie tylko warszawiacy. A gdzie można wziąć ślub cywilny w takim mieście jak Warszawa? Urząd stanu cywilnego, który wybiorą małżonkowie, nie musi się znajdować w dzielnicy, w której mieszkają, dlatego warto poznać wszystkie możliwości, oto one:

 1. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Mokotów ul.Falęcka 10,
 2. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Bielany ul. Żeromskiego 29.
 3. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Praga Północ ul. Kłopotowskiego 1/3,
 4. Pałac Ślubów Plac Zamkowy 6,
 5. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Targówek ul.Kondratowicza 20,
 6. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Ursus pl. Czerwca 1976 r.1,
 7. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Ursynów al. KEN 61,
 8. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Wawer ul. Włókiennicza 54,
 9. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Wesoła ul.1. Praskiego Pułku 33,
 10. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Wilanów ul. F. Klimczaka 4,
 11. USC Warszawa Wola al. Solidarności 90,
 12. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Białołęka,
 13. Urząd Stanu Cywilnego Ochota,
 14. Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Praga Południe ul. Grochowska 279,
 15. Śródmieście: Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Andersa 5

Działalność niektórych urzędów stanu cywilnego została zawieszona lub zostały one zlikwidowane. Należą do nich następujące placówki:

 • Urząd Stanu Cywilnego warszawa Włochy,
 • Urząd Stanu Cywilnego warszawa Bemowo,
 • Urząd Stanu Cywilnego Żoliborz

Ze względów epidemicznych od 16 marca 2020 r. do odwołania zamknięte będą siedziby Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy na Ochocie, Bielanach, Białołęce, Wilanowie, Wesołej i Woli. Formalności związane ze ślubem można załatwiać we wszystkich pozostałych urzędach miasta st. Warszawa.

Spis wszystkich aktualnych sal ślubnych USC znajdziecie tutaj:

https://usc.um.warszawa.pl/sale-slubow

ślub cywilny Warszawa USC Praga-Północ

Pałac Ślubów na Starym Mieście w Warszawie

Wśród warszawskich sal ślubów znajdują się dwie uznane za najpiękniejsze sale ślubne w Polsce. Jedna z nich to Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Kłopotowskiego 1/3 mieszczący się w jednym z najstarszych zabytkowych budynków Pragi oraz Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Stare Miasto. Obie sale ślubne znalazły się na liście najpiękniejszych sal ślubnych w USC w całej Polsce: https://weddingdream.com/najpiekniejsze-urzedy-stanu-cywilnego-w-polsce/

Jeśli idzie o Pałac Ślubów Stare Miasto to w czasach SA Poniatowskiego w tym budynku mieściła się pracownia malarza Baciarellego – stąd nazywany jest Bacciarellówką. Pałac mieści dwie sale ślubów na I i na II piętrze, obie mają bogaty wystrój i piękne meble. Sala na I piętrze jest kameralna, mieści 40 osób, w tym posiada 21 miejsc siedzących. Jej atutem jest lustrzana ściana, w której odbijają się wiślane bulwary i sama rzeka, oraz mozaikowa posadzka.

usc sala slubow pietro 1

W sali na II piętrze zwracają uwagę odrestaurowane malowidła ścienne przedstawiające kwiatowe wachlarze oraz marmurowa posadzka. Jest tu do 85 miejsc siedzących, to sala ślubów mieści nawet 120 osób.

Pałac Ślubów Warszawa sala ślubna piętro II

W podziemiach znajdują się dwie piękne sale toastowe. Całość jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przepiękne okoliczności Starego Miasta stwarzają niepowtarzalną możliwość  zrobienia szybkiej sesji plenerowej w dniu ślubu. Nawet jeśli mamy zaplanowaną sesję zdjęciową w innym dniu i innym miejscu, warto skorzystać z uroków Starego Miasta. Starówka jest na mojej liście jednych z najpopularniejszych miejsc na plener w Warszawie: https://www.kozinski-foto.pl/sesja-slubna-warszawa/

USC Warszawa Stare Miasto ślub cywilny
ślub cywilny w USC Warszawa sala ślubów w Pałacu Ślubów na Starym Mieście

Najczęstsze pytania związane z ślubem cywilnym w USC w Warszawie:

Ile kosztuje ślub cywilny w Warszawie?

Ustawowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa związanego z czynnością ślubu cywilnego to 84 zł.

Ile trwa ślub cywilny?

Czas trwania ceremonii ślubu cywilnego to ok. 15 minut. Po jej zakończeniu, goście składają życzenia, więc cała uroczystość (z życzeniami i toastem) może trwać nawet ok. 30-45 minut.

Gdzie ślub cywilny w Warszawie?

Dwie najładniejsze sale ślubów to Pałac Ślubów na Starym Mieście i USC Praga-Północ na Kłopotowskiego. Obie sale ślubów znajdują się na liści najpiękniejszych sal na ślub cywilny w Polsce. Do wyboru w Warszawie mamy jeszcze kilkanaście innych Urzędów Stanu Cywilnego w tym USC Bielany, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wilanów, Wola. Dodatkowo ślub cywilny w Warszawie może odbyć się w plenerze lub w domu.

ślub cywilny w Warszawie na sali ślubów w Pałacu Ślubów na Starym Mieście

Ile się czeka na ślub cywilny w Warszawie?

Ile trzeba czekać na ślub w urzędzie stanu cywilnego? Terminy na ślub cywilny w obleganych USC warto zarezerwować już na 6-12 miesięcy przed ślubem. Z formalnego punktu widzenia ślub cywilny można zawrzeć po upływie miesiąca co najmniej od dnia złożenia zapewnienia o tym, że przyszła para młoda nie ma wiedzy o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Jakie dokumenty do ślubu cywilnego?

W Urzędzie należy okazać także dowody tożsamości i skrócone odpisy aktu urodzenia, a w przypadku rozwodników lub wdowców, także odpis aktu poprzedniego małżeństwa z notą rozwodową lub akt zgonu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, pozostaje konieczność uiszczenia opłaty i oczekiwanie na urzędnika w dniu ślubu. Dokumenty należy złożyć minimum miesiąc przed planowaną datą ślubu. Zanim otrzyma się możliwość realizacji ślubu w plenerze, w Urzędzie Stanu Cywilnego należy złożyć wniosek, gdzie uwzględnione zostanie miejsce ślubu plenerowego i planowana data.

Jak zorganizować skromny ślub cywilny?

Ślub w kameralnym gronie, do tego ślub cywilny w plenerze, który można połączyć z kameralnym poczęstunkiem dla najbliższej rodziny, w dużym stopniu zmniejszy koszty jakie pochłaniają duże, wystawne śluby i wesela. Pamiętaj, że potrzebujesz w tym wyjątkowym dniu tylko najbliższych: rodzinę, świadków i przyjaciół…. no i mnie – fotografa ślubnego, który to wszystko uwieczni!

W jakie dni tygodnia można wziąć ślub cywilny?

Śluby cywilne są udzielane od poniedziałku do soboty w godzinach pracy urzędu. W przypadku Pałacu Ślubów na Starym Mieście ceremonie ślubne odbywają się w soboty w godzinach 10.00-17.30 w przypadku małej sali ślubnej i w godzinach 11.15-18.15 na dużej sali ślubnej oraz w indywidualnie ustalonym dniu tygodnia w godzinach pracy urzędu 8:00-16:00.

sala ślubów ślub cywilny w USC

Zdjęcia ze ślubu cywilnego w Warszawie

Ceremonia zaślubin – wszystko jedno czy to ślub cywilny, czy też ślub kościelny – chcielibyśmy zapamiętać na zawsze, ale pamięć ludzka bywa ulotna, dlatego warto utrwalić ten dzień i skorzystać z usługi profesjonalnej oprawy fotograficznej. Fotoreportaż ze ślubu wykonany przeze mnie: kozinski-foto.pl będzie wspaniałą pamiątką na całe życie.
Serdecznie polecam się na Twój wyjątkowy ślub cywilny w Warszawie!

zdjęcia: Kozinskifoto – fotograf ślubny Warszawa