Ślub kościelny – Warszawa

Ślub kościelny w Warszawie, to nie tylko uroczystość zawarcia związku małżeńskiego w stolicy, ale również przeżycie duchowe, obok którego nie da się przejść obojętnie. Atmosfera i niezwykła architektura miejsc sakralnych, uczucie powiązania z Bogiem, wyznanie miłości przed przyszłym współmałżonkiem oraz całym kościołem, a to wszystko zgodnie z prawem Boskim, powodują, że ślub kościelny w Warszawie ma wciąż licznych zwolenników. Ślub kościelny (konkordatowy) oddaje cały kunszt uczuć, jakich nie są w stanie wyrazić słowa. Ceremonia kościelna dotyka to, co ukryte w głębi człowieka, a nie tylko to co jest widoczne oczami.

W 2020 roku zawarto 145 tysięcy małżeństw – szacuje Główny Urząd Statystyczny. W 2019 r. małżeństwa wyznaniowe (tj. zawarte w kościołach lub związkach wyznaniowych i jednocześnie zarejestrowane w urzędach stanu cywilnego) stanowiły w Polsce ok. 60% zawieranych prawnie związków. Zawierane są one nie tylko w Kościele katolickim (choć takie stanowią 99 proc. wszystkich ślubów wyznaniowych w Polsce). Spośród 6130 małżeństw udzielonych w 2019 roku w Warszawie, 3719 to śluby cywilne w Urzędzie Stanu Cywilnego, a 2411 to małżeństwa konkordatowe (śluby kościelne mające jednocześnie skutek prawny).

Ile kosztuje ślub kościelny w Warszawie? Który kościół na ślub w Warszawie wybrać, aby jeszcze mocniej odczuć zjawiskowość ślubu kościelnego? Jakie dekoracje kościoła na ślub w Warszawie dobrze będą prezentować się na pamiątkowych zdjęciach ślubnych? Czy da się zorganizować ślub kościelny w plenerze? Pozwól, że jako doświadczony fotograf ślubny z Warszawy odpowiem Ci na wszystkie te pytania.

daga i tommaso 71

Ślub kościelny w Warszawie – formalności

Zanim przystąpi się do ślubu kościelnego, niezbędne jest odbycie nauk i kursów przedmałżeńskich. Bez nich, ceremonia ślubu kościelnego nie jest możliwa do zrealizowania. Nauki przedmałżeńskie w Warszawie organizowane są w cyklach szkoleniowych, które stopniowo i regularnie przygotowują Parę Młodą do dnia ślubu w kościele. Niektóre nauki skumulowane są do spotkań weekendowych, inne mogą trwać nawet 3 miesiące, a spotkania odbywać się po godzinie, kilka razy w tygodniu. Wiele zależy od parafii i dostępności na miejscu obojga narzeczonych.

Przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego i Konkordatu, poza odbyciem kursu i wizytą w poradni rodzinnej, wymaga także przedłożenia metryki chrztu, świadectwo ukończenia katechizacji, sakrament bierzmowania i wykonanie zapowiedzi. Należy także wcześniej zarezerwować termin ślubu w wybranym kościele, ponieważ termin może być oddalony nawet o rok.

Najpiękniejsze kościoły na ślub w Warszawie

Teoretycznie kościół na ślub w Warszawie wybieramy w zależności od miejsca zamieszkania, i parafii, do której się przynależy. Nie zawsze jednak adres zameldowania pokrywa się z adresem zamieszkania, a wówczas wybór kościoła na ślub w innym mieście jest czymś zrozumiałym. Wystarczy w kancelarii formalnie załatwić pozwolenie na ślub w innej parafii. Chcąc zrealizować ślub kościelny w Warszawie, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z wolnymi terminami w kościołach, które są uznawane za najpiękniejsze w stolicy. Poniżej znajdziesz moją subiektywną listę najładniejszych kościołów na ślub konkordatowy w stolicy.

Najpiękniejsze kościoły na ślub w Warszawie:

  • Kościół Św. Anny

www

weronika witek reportaz slubny 84
weronika witek reportaz slubny 101

Położony na Krakowskim Przedmieściu, uważany za jeden z najpiękniejszych kościołów do ceremonii ślubnej. Złote detale, białe ściany, zjawiskowe rysy na kopule sufitu, zachwycają już od wejścia. Chcąc  zarezerwować termin ślubu właśnie w tym kościele, opłata manipulacyjna wynosi 150 zł.

  • Kościół Pokamedulski w Lasku Bielańskim

www

agnieszka krzysiek reportaz slubny 89
agnieszka krzysiek reportaz slubny 112

Jest często wybierany na śluby ze względu na wspaniałe, bijące bielą wnętrze i ciekawą architekturę. Kościół jest często pokazywany w filmach i serialach, ponieważ wspomaga produkcje filmowe do nagrywania uroczystości ślubnych. Wiele Par to właśnie w nim, będzie mogło poczuć się jak ulubione postacie filmowe/serialowe i  zrealizować swój własny ślub w tak samo niezwykłym miejscu. Miejscowy proboszcz jest bardzo sympatyczny i to on najczęściej udziela ślubów.

  • Dominikanie Służew

www

chrzest 1
ania i pawel 38 of 256

Klasztor Dominikanów w Warszawie, charakteryzuje się prostotą architektury, ale ujmuje swoim nietypowym ołtarzem. Nad ołtarzem w kościele, w centralnej części zadaszenia, z nieba wpada do kościoła światło dzienne, oświetlając krzyż będący głównym tłem ołtarza. Powoduje to, że narzeczeni składając sobie przysięgę, odczuwają w znaczący sposób bliskość istniania Boga, a tym samym w wyjątkowy, duchowy sposób, przeżywają swoją ceremonię ślubu. Skromna, ale imponująca w swojej architekturze sakralnej oprawa, powoduje, że zdjęcia i filmy z ceremonii, nabierają zupełnie innego wyrazu. Dla mnie to jeden z najpiękniejszych kościołów na ślub w Warszawie. Obecny tam światłocień pozwala tworzyć niezwykłe kadry.

  • Parafia św. Michała Archanioła w Warszawie

www

chrzest sw adasia 2

Kościół znajduje się na krańcach Warszawy, w rejonie Białołęki i Targówka, a także niedaleko Ząbek i miejscowości Pustelnik. Barokowa świątynia jest chętnie wybierana przez Pary Młode. Tak jak w kościele Dominikanów, tak i tutaj, miejsce sakralne zachwyca swoją elegancją, prostotą, fascynującym ołtarzem w postaci witraża i bocznymi oknami w formie ażurowych ścian, przez które przebija się duża ilość światła.

  • Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela

www

DSC6161 2

Bazylika jest położona na Starym Mieście. Codziennie mijają i zwiedzają ją setki, a nawet tysiące osób. Lokalizacja, atmosfera i wielkość bazyliki, potrafi osiągnąć naprawdę imponujące wrażenia w trakcie odbywających się tu ślubów. Często, po ceremonii ślubnej, Młode Pary chętnie wybierają się również na Stary Rynek, aby zrealizować sesję ślubną w Warszawie spójną z uroczystością. Dopiero po niej, wybierają się na miejsce zorganizowanego wesela.

  • Kościół św. Wincentego à Paulo w Warszawie

www

To zabytkowy kościół, jakich jest niewiele. Położony na terenie Cmentarza Bródnowskiego na Targówku, zdecydowanie przyciąga uwagę swoją architekturą. Kościół posiada drewnianą elewację w kolorze zielonym. Wewnątrz, kościół wypełniony jest unikatowymi mozaikami ułożonymi od posadzki aż po sufit, wyróżniającymi się unikalnymi zdobieniami, wyrafinowanym ołtarzem i niewielką przestrzenią. Bez wątpienia jest to miejsce na kameralny ślub w drewnianym kościele w Warszawie.

  • Parafia bł. Władysława z Gielniowa

www

reportaz slubny justyna michal 28
reportaz slubny justyna michal 29

Duży kościół na Ursynowie, zlokalizowany przy Parku Bażantarni, jest idealnym miejscem na rozbudowane ceremonie ślubne. Duży ołtarz  i łukowate sklepienia robią spore wrażenie kiedy odbywa się ceremonia ślubna. Ciepła kolorystyka oświetlenia i piękne witraże powodują że to jeden z bardziej fotogenicznych kościołów na ślub w Warszawie.

Szukając miejsca na ślub kościelny w Warszawie, warto wziąć również pod uwagę takie kościoły jak: Kościół Najświętszego Zbawiciela, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego  o urokliwych, niewielkich gabarytach, Kościół Wizytek pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, Bazylikę Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, Kościół św. Karola Boromeusza na Warszawskiej Woli, Kościół św. Antoniego Padewskiego w Starej Miłosnej czy Kościół św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

Ślub kościelny w plenerze w  Warszawie

Ślub kościelny w plenerze w Warszawie – jak go zorganizować i czy uda się to zrobić? Takie pytanie zadaje sobie wiele Par Młodych, ponieważ nie chcąc rezygnować ze ślubu kościelnego, ale chcąc spełnić marzenie o realizacji ślubu w plenerze. Wystarczy złożyć wniosek do biskupa, określić powód wyboru miejsca plenerowego i oświadczyć, że miejsce zostanie w pełni poszanowane, ze względu na swoje święte wartości. Więcej o realizacji ślubu kościelnego w plenerze w Warszawie i okolicach przeczytasz tutaj: ślub w plenerze Mazowieckie

oczyszczalnia 30

Dekoracja kościoła na ślub w Warszawie

Dekoracja kościoła na ślub w Warszawie może być wyzwaniem dla nowożeńców. Jedni przystrajaniem kościoła zajmują się samodzielnie, a w niektórych kościołach jest to w gestii parafii. Planują wcześniej ilość bukietów kwiatów przy ołtarzu, formę zdobienia ławek, krzeseł pary młodej czy rodzaj dywanu, który będzie prowadził Parę Młodą do ołtarza przez cały kościół. Wiele Młodych Par korzysta także z pomocy i porad Pań, które na co dzień zajmują się przystrajaniem kościołów. Chętnie wybierane są również firmy zajmujące się organizacją ślubów i wesel kompleksowo. Ta ostatnia opcja jest bardzo wygodna. Zdanie się na doświadczenie osób, które na co dzień mają dostęp do hurtowni z kwiatami i dekoracjami, pozwala ustalić wspólne oczekiwania i priorytety, co do finalnego wyglądu przystrojonego kościoła. Wstążki, kwiaty, lampiony, świece, świetliste girlandy, bramy z kwiatów ustawione na całej długości drogi do ołtarza, dekoracja klęczników i krzeseł, rozsypanie konfetti i piórka na podłodze, czy podkreślenie wejścia do kościoła – to wszystko wymaga przemyśleń i obrania jednolitego stylu, najlepiej połączonego z weselem.

Dekoracja kościoła na ślub w Warszawie wykonają m.in.:

http://floratoria.pl/

http://www.eden-florystyka.pl/

https://www.arsdeco.com.pl/

https://dekorowanie.pl/

https://www.zielonaawangarda.pl/

https://www.facebook.com/wmalinowymchrusniaku.dekoracje/

daria tomasz reportaz slubny 89

Muzyka na ślub w kościele Warszawa

Jeśli interesuje Cię oprawa muzyczna ślubu w kościele w Warszawie to zajrzyj tutaj: oprawa muzyczna na ślub. Do wyboru prócz tradycyjnej oprawy organowej mamy też harfę, skrzypce, flet czy śpiew.

Odpowiedzi na najważniejsze pytania dot. ślubu kościelnego w Warszawie:

Ile kosztuje ślub kościelny w Warszawie?

Czasem rezerwacja terminu jest rozliczana osobno. Zarezerwowanie terminu wiąże się z kwotą ok. 150-200 zł. Koszt samego ślubu zaczyna się natomiast od kwoty 300,00 zł w formie uiszczenia ofiary dowolnej (tzn. „co łaska”), zazwyczaj w kwocie ok 500-2000,00 zł.

Jakie dokumenty do ślubu kościelnego?

Do realizacji ślubu kościelnego niezbędne będą: metryka chrztu, zaświadczenie o bierzmowaniu, dowód osobisty, świadectwo o ukończeniu katechezy, zaświadczenie o realizacji spowiedzi, a także zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i wizyty w poradni rodzinnej.

Czy do ślubu kościelnego potrzebne jest bierzmowanie?

Tak, bez niego nie jest możliwe zawarcie związku małżeńskiego w Kościele Katolickim. Przygotowując się do nauk przedmałżeńskich, można w tym samym czasie zrealizować bierzmowanie, po wcześniejszym poinformowaniu o tym księdza prowadzącego.

Ile trwa ślub w kościele?

Ślub kościelny trwa od 30 minut do nawet 1,5 godziny. Wszystko zależy od księdza prowadzącego, który poza realizacją mszy ślubnej, będzie również wygłaszał kazanie i składał życzenia. Orientacyjnie msza trwa zazwyczaj niecałą godzinę. Czas jest także zależny od faktu, czy Para Młoda po ceremonii zostanie jeszcze w kościele w celu wykonania zdjęć pamiątkowych i odebrania ślubnych życzeń od zaproszonych gości ślubnych.

Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym?

Świadkowie muszą mieć ukończone 18 lat, przedłożyć aktualny dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Świadek / świadkowa nie musi posiadać bierzmowania, tych samych przekonań religijnych co Młoda Para i nie ważny jest także stan cywilny świadkujących.

paulina pawel reportaz slubny 105

Fotograf na ślub kościelny w Warszawie

Jeśli poradnik ten pomógł Ci w znalezieniu najpiękniejszego kościoła na ślub w Warszawie lub załatwieniu formalności związanych ze ślubem kościelnym to jako doświadczony fotograf ślubny z Warszawy serdecznie polecam swoje usługi w celu udokumentowania Waszej ceremonii.

Prawa autorskie do zdjęć: Kozinskifoto – fotograf ślubny Warszawa