Reportaż ślubny – wciągająca historia ślubna

Czy zdjęcia z kościoła i z wesela to już reportaż ślubny? Czy ładne kadry z uśmiechniętymi ludźmi patrzącymi się prosto w obiektyw z upozowanymi i wystudiowanymi pozami można podciągnąć pod te definicję? Czy typowa fotorelacja z najważniejszego dnia pary młodej już nim jest? Co zatem musi się znaleźć w reportażu ślubnym, aby zachwycał i był prawdziwym reportażem?

reportaz slubny 17

Reportaż ślubny – co to takiego?

Reportaż ślubny, to coś znacznie więcej niż tylko zdjęcia z dnia ślubu. To opowieść, analogiczna do reportażu literackiego, ale budowana za pomocą przekazu wizualnego. Reportaż ślubny to rodzaj fotografii, która uwiecznia wydarzenie od początku do końca, takimi jakimi są, budując historię dnia ślubu. To historia powinna być wciągająca dla odbiorcy tak by poczuł się jakby był uczestnikiem tych wydarzeń. Nie jest to więc zbiór przypadkowych i nieprzemyślanych kadrów bez widocznej narracji ale ciąg zdjęć tworzących całość. Jednym słowem reportaż ślubny to opowieść, która posiada własną narrację i jak w dobrej beletrystyce wpierw wprowadzać do historii (zawiązanie), opowiadać o kluczowych wydarzeniach zachowując swoisty rytm i zwroty akcji a w finale posiadać dobre zakończenie (puentę). 

reportaz slubny 7

Jak powinien wyglądać reportaż ślubny?

Profesjonalny reportaż ślubny powinien być mieszanką zdjęć szczerych i niepozowanych. Kadry powinny pokazywać naturalne interakcje pary z sobą i gośćmi, pamiętając jednocześnie o uwiecznieniu ważnych dla nich momentów. Bez odgrywania scenek, bez pozowania. Oczywiście reportaż ślubny to nie dokument więc jest w nim odrobina przestrzeni dla kreacji, ale nie dla reżyserowania dnia ślubu. Przecież ten dzień jest dla pary młodej i nie chcemy by zapamiętała go przez pryzmat tego gdzie fotograf kazał młodym stanąć i co robić. Para młoda nie jest więc przedmiotem lecz głównym bohaterem wciągającej opowieści uwiecznionej na reportażowych fotografiach. Reportaż ślubny to ulotne momenty, prawdziwe i naturalne zdarzenia.

reportaz slubny 1

Jak tworzę reportaże ślubne?

Tworząc reportaż ślubny skupiam się na budowaniu opowieści z tego wyjątkowego dnia tj. wydarzeniach, uchwyceniu najważniejszych momentów jak i drobnych detali, gestów. Interesuje mnie zarówno historia samej pary młodej jak i to co dzieje się wokół niej: otoczenie, interakcje z rodziną i gośćmi. Starając się zrobić reportaż fotograficzny mam w głowie pomysł jak uchwycić konkretną parę młodą w kontekście niespodziewanych wydarzeń, miejsca, a nawet ich przeszłości bo zawsze staram się poznać moją parę młodą przed dniem ślubu. Wtedy mogę przenieść wszystkie te osobiste historie na kadry tworząc bardziej wyjątkowy, osobisty i autorski reportaż ślubny.
Jak to wygląda w praktyce? Staram się by mój fotoreportaż ślubny zawierał następujące zdjęcia:- lokalizacja – gdzie byliśmy? gdzie osadzona jest historia?- jak dotarliśmy do poszczególnych miejsc np. kościoła, sali weselnej – fotografia drogi- jaka była pogoda?- jaka była energia i atmosfera dnia?- jak ludzie się czuli?- co się zdarzyło?- co działo się w tak zwanym międzyczasie?

reportaz slubny 16

Reportaż ślubny – najważniejsze cechy

Kluczowe cechy reportażu ślubnego to:

– opowiadanie serią zdjęć szerszej historii niż mogłaby to zrobić pojedyncza fotografia

– uchwycenie emocji i reakcji Pary Młodej i otaczających je osób;

– udokumentowanie szczegółów i atmosfery wydarzenia;

– łapanie w kadrze szczerych momentów.

reportaz slubny 5

Dobry reportaż ślubny jest autorską (subiektywną) wypowiedzią fotografa zawierającą:

– nienaganną formę;

– narrację;

– pomysł na temat;

– uniwersalny przekaz.

reportaz slubny 14

Profesjonalny reportaż ślubny – czyli jaki

To taki który wciąga w opowieść i porusza serca. To trochę jak doświadczać zdjęć różnymi zmysłami (nie tylko widzieć ale również np. poczuć dreszcz). Tu musi być miejsce i na łzy wzruszenia, ulotne emocje i niewymuszone gesty z zachowaniem spójności. Jak w dobrej książce bohaterowie (tu par młoda) osadzona powinna być w tle mijających i intrygujących wydarzeń. Zdjęcia ślubne powinny więc uwzględniać również atmosferę miejsca wesela co doda wielowymiarowości fotografiom. To nie inwentaryzacja (odhaczanie główek jak na zdjęciach szkolnych) a interpretacja. Zdjęcia nie powinny być więc przypadkowym zbiorem lecz świadomie wyselekcjonowanymi kadrami prowadzącymi oglądającego za rękę do sedna opowieści. Warto by reportaż ślubny przedstawiał wydarzenia na swój jedyny i niepowtarzalny ale i spójny sposób a więc wykonany był wg subiektywnego spojrzenia fotografa. Z tego względu tak ważny jest dobór odpowiedniego fotografa. Chcesz dowiedzieć się jak wybrać fotografa ślubnego? <-zajrzyj tutaj.

reportaz slubny 15

Reportaż ślubny – poradnik

Dobry reportażysta potrafi przewidywać zdarzenia na bazie obserwacji a jednocześnie umieć polować na kadry, wyszukiwać momenty warte uchwycenia. Sztuka obserwacji i opowieści, przekazania historii umożliwia wyłapywanie „momentów”. Można więc powiedzieć że dobry reportażysta ślubny to po części obserwator, łowca i gawędziarz. Fotografia reportażowa to wymagająca forma zapisu wydarzeń. Wiele sytuacji jest niepowtarzalnych więc warto ćwiczyć wyczucie momentu. Można to robić uprawiając fotografię streetową lub stricte reporterską. Prócz momentów ważna jest świadoma kompozycja kadrów czy panowanie nad światłem i cieniem. Doświadczenie i znajomość zasad kompozycyjnych oraz swojego sprzętu fotograficznego pomaga tworzyć dobre zdjęcia reportażowe. Z dobrym okiem fotograf się nie rodzi ale można je wyćwiczyć niczym mięsień.

reportaz slubny 23

Jak przygotować się do reportażu ślubnego?

Dobry fotograf ślubny posłuży Wam radą i przeprowadzi przez proces przygotowań do reportażu ślubnego. Możecie liczyć na podpowiedzi i sprawdzone rozwiązania wynikające z wieloletniego doświadczenia. Z pewnością warto poznać szczegóły związane ze sposobem pracy fotografa oraz filozofią jego działania. Wszystko warto omówić zawczasu by para młoda miała klarowną wizję jak ich reportaż ślubny będzie wyglądał. Jeśli przedstawicie fotografowi ramowy plan waszego dnia ślubu z pewnością będzie mógł się przygotować na te bardziej i mniej spodziewane wydarzenia. Wszelkie ustalenia które poczyniliście z prowadzącym imprezę weselną (wedding planner, dj, wodzirej, menager sali weselnej) warto przekazać fotografowi tak by był gotowy do uwiecznienia wszystkiego co istotne.

reportaz slubny 22

Ja zawsze spotykam się osobiście z moimi parami młodymi na kawę gdzie ustalamy wstępne szczegóły a przed samym ślubem wysyłam im ankietę z szczegółowymi pytaniami, które pomogą mi przygotować się na ten ważny dzień. Dzięki temu ja przychodzę zwarty i gotowy na reportaż ślubny a para młoda unika dodatkowego stresu.

Jeśli chcesz przygotować się fizycznie do reportażu ślubnego to nie ćwicz póz czy min w lustrze. W dniu śluby nie zwracajcie uwagi na aparat i nie szukajcie go wzrokiem. Zapomnijcie o pozowaniu. Nie stresujcie się i po prostu bądźcie sobą. Zapomnijcie o fotografie, on zadba o szczegóły, a wy cieszcie się po prostu swoim wyjątkowym wydarzeniem. Profesjonalny reportażysta ślubny sprawi, że nawet nie odczujecie jego obecności a kadry wyjdą dzięki temu naturalnie z zachowaniem reporterskiego charakteru zdjęć.

reportaz slubny 21

Fotograf na reportaż ślubny w Warszawie i okolicach

Uwielbiasz niewymuszone reporterskie kadry wykonane w dniu ślubu? Ślub to dzień złożony z ogromnej ilości niepowtarzalnych momentów. Dobry reportażysta ślubny będzie umiał patrzeć tak by je utrwalić. Czyż te drobne wydarzenia jak łza spływająca po policzku, szkliste oczy wzruszonego dziadka czy gest poklepywania dumnego ojca nie są warte uwiecznienia?! Pozwolisz, że zostanę narratorem Twojej opowieści ślubnej? Jeśli i ty cenisz niewymuszone i niepozowane kadry przepełnione emocjami, gestami i drobnymi zdarzeniami to napisz do mnie. Jako fotograf ślubny z Warszawy realizuję reportaże ślubne głównie na terenie Stolicy i woj. Mazowieckiego. Stworzymy razem coś niezwykłego i niezapomnianego tutaj w sercu Polski!

Może zaciekawi Cię również:

Dodaj komentarz