Ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu zakochanej pary. Nic dziwnego zatem, że ma spełnić nawet te najskrytsze pragnienia. A co jeśli para młoda wymarzyła sobie ślub w plenerze? Warszawa i okolice to idealne miejsce na zorganizowanie takiej uroczystości. Jak zaplanować wszystkie szczegóły? Tu dowiesz się wszystkiego o organizacji ślubu plenerowego w Warszawie i woj. Mazowieckim!
Każdej parze młodej wydaje się, że to właśnie wesele wymaga więcej ustaleń, a jego zaplanowanie jest bardziej czasochłonne. Nic bardziej mylnego, szczególnie jeśli planujecie ślub w plenerze. Warszawa, Kraków, Wrocław – czy jakiekolwiek inne miasto lub jego okolice to idealne miejsce na zorganizowanie takiej ceremonii. Ślub plenerowy bywa zazwyczaj bardzo fotogeniczny i robi spektakularne wrażenie na gościach!
Tym razem jednak skupimy się na stolicy i pobliskim rejonie. Gdzie w Warszawie można zorganizować ślub plenerowy? Jak się do tego zabrać i o jakich formalnościach należy pamiętać organizując ślub cywilny w plenerze? Czy istnieje możliwość wyprawienia ślubu kościelnego w plenerze? Na te inne pytania odpowiedzi znajdziecie w przygotowanym przeze mnie poradniku dla par młodych. Pozwól, że jako doświadczony fotograf ślubny podzielę się z Wami moimi wskazówkami bo uwielbiam śluby plenerowe!
Ślub plenerowy w Warszawie – warto czy nie warto?
Ślub sam w sobie to magiczne wydarzenie, które dwoje zakochanych ludzi łączy w jedno. Choć sakramentalne “TAK!” jest najważniejsze, dla pary młodej liczy się również oprawa. O ślubie w plenerze marzą zazwyczaj te osoby, które kochają przyrodę i chcą właśnie w takim otoczeniu przeżyć tę chwilę. Dusi Cię i przytłacza zamknięta przestrzeń USC lub kościoła? W przypadku ślubów plenerowych to piękno natury, jako towarzyszki tych wydarzeń, to idea warta wielu wyrzeczeń czy starań. Co więcej, w ogrodzie, lesie, na plaży czy na polanie może zmieścić się niezliczona ilość gości! Zobaczcie moją przykładową realizację ślubu plenerowego pod Warszawą tutaj: ślub w lesie – Las Woda.
Aby jednak doszło do ślubu plenerowego, należy nie tylko dopełnić wszystkich formalności, ale także przygotować dekoracje, siedzenia dla gości czy samo miejsce na ślub na zewnątrz, gdzie stanie stół i godło w przypadku plenerowego ślubu cywilnego.
Ślub w plenerze niesie ze sobą wiele korzyści wizualnych. Jeśli zależy wam na niezwykłych pamiątkach, na przykład niezapomnianych zdjęciach, ślub plenerowy jest właśnie dla Was. Wystarczy to jedno, odpowiednie miejsce na ślub w plenerze. Warszawa ma wiele takich do zaproponowania. Zdolny fotograf ślubny jest w stanie uchwycić piękne kadry, dzięki którym zwykła polana czy ogród zamienią się w magiczne miejsce stanowiące najlepszą oprawę tych nadzwyczajnych chwil. Nie można również nie wspomnieć o wyjątkowej atmosferze, jaka panuje podczas takich uroczystości w plenerze. Otaczająca wszystkich natura wpływa na parę młodą, gości, a nawet przybyłego urzędnika niezwykle odprężająco. To świetne panaceum na stres ślubny. Taki klimat zdecydowanie ułatwia uchwycenie prawdziwych emocji szczęścia, wzruszenia i unoszącej się w powietrzu miłości.
Ślub cywilny w plenerze – Warszawa i okolice
Wiele par młodych zastanawia się nad tym, gdzie zorganizować ślub w plenerze. Mazowieckie to niezwykle duże województwo, w którym znaleźć można mnóstwo ciekawych terenów i obiektów. Szczególnie atrakcyjne sale weselne z ogrodami ma do zaoferowania Warszawa. Ślub w plenerze może bowiem odbyć się na obszarze należącym do sali weselnej, w której będzie odbywała się również zabawa. Wyprawienie ślubu i wesela w jednym miejscu to rozwiązanie idealne dla młodych lubiących proste i niebanalne wyjścia. Ślub w plenerze na terenie przynależącym do Sali weselnej to bardzo praktyczne rozwiązanie, w szczególności pod kątem logistycznym.
Gdzie zatem zorganizować ślub w plenerze? Warszawa i okolice w swojej ofercie mają piękne miejsca w różnych stylach. Oto hotele, stodoły i dworki, na które warto zwrócić uwagę:
- Folwark Ruchenka to miejsce niezwykle swojskie i jednocześnie urokliwe. Jednocześnie stodoła na wesele jak i idealne na ślub plenerowy w stylu rustykalnym lub boho stylu.
- Hotel Borowina również organizuje śluby w plenerze. Warszawa od sali weselnej oddalona jest około 26 km. Na to miejsce powinny zwrócić uwagę pary młode, które chcą zorganizować uroczystość ślubną w plenerze i wesele w Hotelu Borowina w stylu prowansalskim czy greenery. Świetna baza noclegowa dla gości!
- Hotel Warszawianka to miejsce, w którym można zorganizować bajkowy ślub cywilny w plenerze. Warszawa w tym wypadku staje się Serockiem, jednak od centrum stolicy miejscowość jest oddalona o jedyne 40 km. W Warszawiance ślub plenerowy może odbyć się na zielonej polanie lub na prywatnej plaży!
- Hotel Venecia Palace to bardzo eleganckie miejsce z pięknym ogrodem i pałacem na wodzie. Wybierając to miejsce, para młoda ma gwarancję na to, że otoczenie będzie zarówno egzotyczne, dzięki rzadko spotykanym roślinom, jak i niezwykle ekskluzywne.
- Stodoła Borucza znajduje się godzinę drogi od Warszawy i jest idealnym miejscem na ślub w plenerze. Do wyboru dwa urokliwe punkty: zagajnik brzózek lub teren osłonięty majestatycznymi dębami.
- Klub Sosnowy to kolejne miejsce na ślub w plenerze, a Warszawa jest w tym wypadku na wyciągnięcie ręki. Hotel położony jest jedyne 15 minut od centrum stolicy.
- Zacisze w Pomiechówku to miejsce na ślub w plenerze pod Warszawą, gdzie uroczystość organizowana jest w parku krajobrazowym nad rzeką Wkrą.
Część z tych niezwykłych lokacji na ślub plenerowy w Warszawie lub okolicach jest też na mojej liście polecanych sal weselnych w Mazowieckim. Jak widać, ślub w plenerze i okolice Warszawy to dwa pojęcia, które idealnie ze sobą korespondują. Pary młode bez problemu znajdą miejsce, które spełni ich oczekiwania.
Organizacja ślubu cywilnego w plenerze w Mazowieckim – o czym należy pamiętać?
Coraz więcej par młodych marzy o tym, aby powiedzieć sobie sakramentalne “tak” w niezwykłym otoczeniu. Miejsce wybrane przez młodych często ma dla nich wyjątkowe znaczenie. Należy jednak pamiętać o tym, że organizacja ślubu cywilnego zawsze związana jest z formalnościami. W przypadku uroczystości plenerowych pojawiają się dodatkowe kwestie, o które należy zadbać.
Podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego, urzędnik przygotowuje akt małżeństwa, a także dokument poświadczający o tym, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do zawarcia związku małżeńskiego. Oprócz tego należy złożyć wizytę w siedzibie USC i uiścić opłatę skarbową, aby do skutku doszedł ślub plenerowy. Warszawa posiada aż 12 sal ślubów (i tylko 2 ładne), jednak nie oznacza to, że nie można przenieść uroczystości na łono natury. Jak można przeczytać na stronie USC w Warszawie, para młoda musi wskazać we wniosku do kierownika USC miejsce, w którym chce zawrzeć związek małżeński (poza urzędem). O jakich jeszcze krokach muszą pamiętać zakochani? Przede wszystkim o dodatkowych opłatach związanych z wyprawieniem ślubu cywilnego w plenerze. Nie ma znaczenia czy to Warszawa czy mała miejscowość. Koszt takiej uroczystości regulowany jest ustawą, a ostateczna kwota w całej Polsce wynosi dodatkowe 1000 złotych. Dlaczego koszty są tak wysokie? Wg urzędu stanu cywilnego w skład należności wchodzi opłata za:
- strój dla urzędnika dającego ślub;
- usługi fryzjerskie;
- nabycie insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla Godła RP;
- patery na obrączki i ich konserwację;
- wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC:
- koszt dojazdu na miejsce ślubu cywilnego.
Warto pamiętać o tym, aby wybrane miejsce nie zakłócało powagi uroczystości i nie urągało urzędowi. Z czym jeszcze wiąże się ślub cywilny w plenerze? Okolice Warszawy ułatwiają jego organizację, ponieważ w mieście znajduje się dużo wypożyczalni mebli i dekoracji, które są tego dnia niezbędne. Na początku należy obmyślić plan tego, jak ma wyglądać przysłowiowy “ołtarz”, przy którym powiecie sobie “TAK”, złożycie podpisy i przy którym stanie urzędnik. Świetnie, jeśli będzie on dopasowany stylistycznie do oprawy całości ceremonii plenerowej. Piękną dekorację tego miejsca stanowić będzie łuk ślubny przybrany kwiatami i zieloną roślinnością. Nie można również zapomnieć o krzesełkach dla gości, które również można ozdobić kwiatami i wstążkami. Pośrodku można rozwinąć biały dywan wyznaczający drogę do “ołtarza”. Sprawdzi się on zarówno w ogrodzie, jak i na plaży. Niezwykle efektownie wyglądać będzie także delikatne oświetlenie, którym można owinąć łuk. O lampkach warto pamiętać, jeśli ślub plenerowy będzie odbywał się o zmierzchu. Taki dodatek sprawi, że romantyczny klimat nie opuści nikogo. Podczas ślubu w plenerze nie może również zabraknąć dobrego nagłośnienia i oczywiście odpowiednio dobranej oprawy muzycznej ślubu. Świetnie w takim wypadku sprawdzają się skrzypce i inne instrumenty smyczkowe choć maiłem i przyjemność wysłuchania marszu Mendelsona przy akompaniamencie gitary elektrycznej. Jeśli ślub w plenerze pod Warszawą odbywa się w miejscu innym niż ogród sali weselnej, należy pomyśleć o parkingu dla przybyłych gości lub zorganizować zbiorowy transport.
Warto wziąć pod uwagę także pogodę, która często w Polsce jest nieprzewidywalna. Nagła, zimna ulewa może zepsuć nawet najlepiej zorganizowaną uroczystość. Aby do tego nie doszło, dobrze mieć w zanadrzu plan B. Ochronę przed deszczem stanowić będzie wynajęta altana, namiot lub wnętrze pobliskiej sali weselnej.
Przy wynajmowaniu tych wszystkich usług niezbędnych do zorganizowania ślubu w plenerze nie zapomnij o profesjonalnym fotografie który upamiętni te niezwykłą ceremonię.
Ślub cywilny w plenerze – FAQ – najczęściej powtarzające się pytania:
Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?
Ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego, wymaga uiszczenia opłaty administracyjnej w kwocie 1000 zł. Czy to w Warszawie czy każdym innym mieście Polski gdyż kwota jest uregulowana ustawowo. W cenie, zawarty jest koszt dojazdu pracownika Urzędu Stanu Cywilnego i jego wynagrodzenie. Opłata, nie jest pobierana tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, kiedy zawarcie związku małżeńskiego nie może być wykonane w siedzibie urzędu. Dodatkowymi kosztami realizacji ślubu cywilnego jest oprawa. Koszt zależy od wybranych dodatków i wyposażenia, co może wahać się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wielkości ślubu i jakości użytych materiałów i mebli.
Jak wygląda ślub cywilny w plenerze? – przebieg ceremonii
Po przemówieniu Urzędnika Stanu Cywilnego następuje złożenie przysięgi małżeńskiej oraz wymiana obrączek. Następnie, Para Młoda i świadkowie, składają formalny podpis w postaci podpisania aktu małżeństwa. Na zakończenie Urzędnik Stanu Cywilnego składa życzenia i opcjonalnie zostaje wzniesiony toast za Młodą Parę.
Ślub kościelny w plenerze w Warszawie i okolicach
Organizacja ślubu kościelnego czy konkordatowego w plenerze to niełatwe zadanie. Zasady narzucone przez religię i hierarchów są bardzo surowe i rzadko zdarza się, aby dochodziło do jakichkolwiek odstępstw. Księża posługujący się Kodeksem Prawa Kanonicznego nie mogą sami podejmować decyzji dotyczącej zgody na ślub kościelny w plenerze. W przepisach można znaleźć szczegółowy zapis dotyczący sakramentu ślubu, który mówi o tym, że musi się on odbyć w miejscu uświęconym. Alternatywą dla kościołów są małe kapliczki znajdujące się często w parkach, lesie czy górach. Zdarza się jednak, że biskup zezwoli na ślub kościelny w plenerze w innym miejscu niż wymienione powyżej gdyż furtką i słowem kluczem jest tu „odpowiednie miejsce”, które może być interpretowane bardzo szeroko. Poświęcona ziemia może okazać się wtedy wystarczająco godnym i odpowiednim miejscem. Pamiętaj we wniosku do biskupa podkreślić fakt poszanowania miejsca, uświęconej ziemi oraz możliwości stworzenia ołtarza polowego.
„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt (…) Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).
Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.
Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu”
Czy możliwy jest zatem w stolicy ślub kościelny w plenerze? Warszawa to miasto, w którym można udać się do wielu biskupów, aby złożyć wniosek, w którym należy umotywować prośbę o organizację ślubu w innym miejscu niż kościół, podając ważny powód. Warto wiedzieć o tym, że na odpowiedzieć czeka się nawet 12 miesięcy! Co więcej, wcale nie musi być pozytywna. Jeśli jednak uzyska się pozytywną opinię, najważniejszą kwestią jest stworzenie ołtarza polowego, który musi wyrażać majestat i powagę. Aby wszystko odbyło się zgodne z zasadami Kościoła, warto kwestię dekoracji czy świec przedyskutować z księdzem, który będzie udzielał ślubu. Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze? Tak, sam taki fotografowałem, ale jak widać jest z tym wiele zamieszania. Gra jest jednak warta świeczki!
Jeśli chcecie bezproblemowo zorganizować ślub kościelny w plenerze w Warszawie czy okolicach to Ślubokręt specjalizuje się w organizacji tego typu ceremonii plenerowych.
Ślub w ogrodzie – własnym lub sali weselnej w Warszawie
Istnieje jeszcze jedno miejsce idealne na ślubną ceremonię plenerową w Warszawie. Marzenie pary młodej może spełnić ślub w ogrodzie. Warszawa i okolice mają do zaoferowania wiele pięknych terenów otaczających sale weselne. A może ślub w ogrodzie w Powsinie (Ogród Botaniczny PAN)? Oczywiście takie rozwiązanie nie jest jedynym. Można również zorganizować ślub we własnym, przydomowym ogrodzie (tzw. backyard wedding), jeśli tylko jest wystarczająco duży. W takim wypadku jednak najczęściej organizuje się w nim również wesele w plenerze. Która z opcji jest korzystniejsza? Zdecydowanie trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Każda z możliwości ma swoje plusy i minusy.
Organizując ślub w ogrodzie należącym do sali weselnej, można liczyć na fachową pomoc i doradztwo właścicieli zarówno przy planowaniu samej uroczystości, jak i wesela. Dodatkowo sanitariaty, oświetlenie czy zasilanie są na miejscu. Domowy ogród to miejsce niosące ze sobą duży ładunek emocjonalny, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Decydując się jednak na tę opcję, należy samodzielnie zadbać o wiele szczegółów, między innymi znaleźć usługodawców wynajmujących namioty, rozkładany parkiet, ogrzewacze, stoły, krzesła, zastawę, dekoracje czy obrusy. Nie można również zapomnieć o cateringu, firmie zajmującej się obsługą czy wypożyczającej kuchnie plenerowe lub lodówki.
Bez względu na podjętą decyzję ślub w plenerze pod Warszawą z pewnością będzie udany! Szczególnie jeśli kadry z tego magicznego wydarzenia uwiecznię swoim aparatem. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z ujęciami ze ślubów plenerowych, które pełne są niezwykłych emocji i skorzystania z moich usług. Jeśli więc planujesz ślub plenerowy w Warszawie lub okolicach to jako fotograf ślubny z Warszawy nieskromnie polecam się do uwiecznienia tego niezwykłego wydarzenia!