Nauki przedmałżeńskie Warszawa

Ślub kościelny oraz ślub konkordatowy, to bardzo ważne wydarzenia, zarówno pod względem organizacyjnym jak i duchowym. Chcąc złożyć przysięgę ślubną przed Bogiem, należy najpierw przygotować się do zawarcia związku małżeńskiego poprzez realizację nauk przedmałżeńskich. Nauki przedmałżeńskie w Warszawie są niezbędne do uzyskania sakramentu ślubu i należą do najważniejszych formalności, które Para Młoda musi odbyć, aby doszło do ceremonii ślubnej w kościele. Pozwólcie, że jako doświadczony fotograf ślubny z Warszawy przeprowadzę Was krok po kroku w tym formalnym procesie.

Nauki przedmałżeńskie lub kurs przedmałżeński w Warszawie, przekazują wiedzę dotyczącą tematyki małżeństwa, jej problemów, wyzwań, obowiązków jakie stoją przed przyszłymi małżonkami, ale także określają przebieg i omawiają całą liturgię sakramentu ślubu. Wychowanie dzieci, aspekty związane z pielęgnacją swoich uczuć i wzajemnych relacji, omówienie przyczyn i skutków rozpadu związków małżeńskich – tego wszystkiego uczą kursy przedmałżeńskie. Jakie mamy opcje nauk przedmałżeńskich? Dlaczego do zawarcia związku małżeńskiego konieczne jest skorzystanie z wizyt w poradni małżeńskiej? Gdzie w Warszawie można zrealizować nauki przedmałżeńskie? Wszystkiego w temacie kursów dla nowożeńców w Warszawie dowiesz się z poniższego poradnika.

Nauki przedmałżeńskie w Warszawie

Nauki przedmałżeńskie w Warszawie, są organizowane w celu poruszenia istotnych spraw dotyczących związku, aspektów małżeństwa, praw wobec siebie, ale także przyczynach rozpadu związków, możliwościach ratowania małżeństwa i aspektach związanych z wychowaniem potomstwa. Na naukach przedmałżeńskich można poznać wiele nauk z dziedziny i z zakresu psychologii, m.in. przydatne rady jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, konfliktem czy rozgryźć psychikę dziecka, aby móc je dobrze wychować i przekazać najważniejsze wartości duchowe i życiowe. Nauki przedmałżeńskie są również świetnym przygotowaniem dla osób, które nie przystąpiły do sakramentu bierzmowania – niezbędnego do zawarcia związku małżeńskiego.

W trakcie odbywania się nauk przedmałżeńskich, można jednocześnie poprosić księdza o przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Pozwoli to, w jednym czasie przygotować się przed ślubem do całej uroczystości oraz zrealizować wszystkie niezbędne kroki do zadeklarowania swojej wiary i miłości przed swoją drugą połową, a przed wszystkim przed samym Bogiem. Ślub kościelny w Warszawie nabiera dzięki temu duchowego wymiaru, a chwila zawarcia sakramentu ślubu jest dużo bardziej przeżywana przez obie strony związku.

Gdzie zrobić nauki przedmałżeńskie w Warszawie?

Poszczególne parafie Warszawskie organizują co roku kursy dla narzeczonych. W 2023 roku takie nauki przedmałżeńskie w Warszawie możemy odbyć m.in. w diecezji Warszawsk0-Praskiej, przy Klasztorze oo. Dominikanów na Freta, przy Klasztorze Dominikanów na Służewie czy w Domu Księży Pallotynów.

Listę parafii w Warszawie w których można odbyć nauki przedmałżeńskie znajdziecie m.in. tutaj

Dodatkowo Archidiecezja Warszawska posiada spis aktualnych kursów przedmałżeńskich pod tym linkiem.

kasia przemek reportaz slubny 165

Poradnie rodzinne w Warszawie – lokalizacja

Poradnia rodzinna przed ślubem w Warszawie, ma na celu przygotować do sakramentu małżeństwa Pary Młode, które na spotkaniach przedyskutują najbardziej problematyczne tematy, niezbędne do tworzenia szczęśliwego i zgodnego małżeństwa. Przyszłe Pary Młode umawiają się w poradni na indywidualne spotkania. Aby przygotowania zostały uznane za odbyte, należy przejść trzy spotkania w poradni, realizowane w odstępach miesięcznych. Oznacza to, że należy zapisać się do poradni minimum 3 miesiące przed zawarciem związku małżeńskiego w kościele, aby uzyskać potwierdzenie odbycia spotkań w poradni przedmałżeńskiej. W Warszawie taka poradnia rodzinna znajduje się m.in. przy parafii Kościoła Akademickiego Św. Anny czy przy kościele Dominikanów na Służewiu. Mimo, że wiele Par Młodych obawia się tych wizyt, tak naprawdę mają one odpowiedzieć na pytania jak radzić sobie w relacji, zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą, czy rozwiązywać problemy małżeńskie, które mogą doprowadzić do rozpadu relacji.

Nauki przedmałżeńskie weekendowe w Warszawie

Standardowo nauki przedmałżeńskie w tygodniu potrafią trwać ok. 3 miesiące. Przykład takiego kursu przedmałżeńskiego w Warszawie znajdziecie tutaj.

Nauki przedmałżeńskie weekendowe, najczęściej mają przyspieszoną formę i trwają krócej. Wiedza jest skumulowana na kilka godzin w ciągu 3 lub 4 weekendów z rzędu. Tą formę kursów najczęściej wybierają Pary narzeczonych, które nie mogą uczestniczyć w spotkaniach odbywających się w środku tygodnia, np. ze względu na obowiązki służbowe lub konieczność pracy za granicą i jedynie weekendową obecność w kraju. Sposób i program przekazywanej wiedzy jest dokładnie taki sam, jak regularne, krótsze spotkania w tygodniu. Kursy weekendowe w niektórych parafiach mogą być także odpłatne, ze względu na konieczność realizacji wymogów kursów całodniowych. Takie kursy czasem wymagają zapewnienia kursantom posiłku, bieżącej dostępności do wody czy drobnego poczęstunku.

agnieszka krzysiek reportaz slubny 192

Jednodniowy kurs przedmałżeński w Warszawie?

Kurs przedmałżeński trwa ok 2h – w cyklu spotkań kilka razy w tygodniu, lub cały dzień  – w przypadku nauk przedmałżeńskich weekendowych (rozłożonych na 2-4 spotkania). Ze względu na ponad 20-godzinny materiał nie ma obecnie możliwości odbycia całego kursu w jeden dzień.

Ilość przekazywanej wiedzy, konieczność odbycia spotkań w poradni małżeńskiej i celowy podział spotkań na dni, ma zapewnić Parze Młodej przygotowanie się do ślubu w zakresie duchowym, psychologicznym, a także organizacyjnym. Jest realizowany w odstępach czasu by zwrócić uwagę na problemy, które mogą się w tym czasie pojawić. Gdyby cały kurs trwał tylko jeden dzień, związek nie mógłby się wzmocnić duchowo i fizycznie podczas przebiegu jednego spotkania. W Warszawie, rozłożenie kursu przedmałżeńskiego w czasie, pozwala przedyskutować wszelkie trudności i wątpliwości względem siebie, które pojawiły się podczas trwania kursu, bez zamiatania zaistniałych problemów pod przysłowiowy dywan.

Nauki przedmałżeńskie online w Warszawie

Nie zawsze możliwe jest odbycie nauk przedmałżeńskich z wizytą w parafii. Przeszkodami ku temu może być choroba, niepełnosprawność, wyjazd zagraniczny lub pandemia i obostrzenia narzucające brak spotkań grupowych. Wówczas, naprzeciw temu, wychodzą kursy przedmałżeńskie online. W Warszawie nie w każdej parafii są akceptowane. Warto jednak zapytać, szczególnie kiedy okoliczności czy pobyt w innym kraju uniemożliwia dotarcie na spotkania w realnym miejscu. Biorąc udział w takim kursie online należy zrealizować wszystkie katechezy, w celu uzyskania zaświadczenia o ukończeniu nauk przedmałżeńskich. Kurs online zawiera ten sam program co spotkania na żywo, z tą różnicą, że jest dawkowany na odległość.

Przykłady takich kursów znajdziecie tutaj: https://nauki.pl/

Jesteście narzeczeństwem przygotowującym się do sakramentu małżeństwa? Zapraszam Was na sesję narzeczeńską w Warszawie

Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące nauk przedmałżeńskich w Warszawie:

Ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Czas trwania nauk przedmałżeńskich w Warszawie trwa przeważnie 2 miesiące. Kursy odbywają się 2 razy w tygodniu po 2 h. Czasami okres ten się wydłuża do 3 miesięcy lub skraca do miesiąca, ale jest to zależne od wybranej formy uczestnictwa w kursie – w formie tygodniowej lub weekendowej. Alternatywą do odbywania nauk przedmałżeńskich w Warszawie na żywo w parafii, są nauki przedmałżeńskie online. Taki kurs odbywa się online przynajmniej raz w tygodniu, o z góry ustalonym terminie i godzinie.

Nauki przedmałżeńskie organizowane są w konkretnym czasie, więc warto zapisać się na nie wcześniej. W zależności od parafii, najczęściej odbywają się co 2-4 miesiące. Liczba osób na takich naukach jest ograniczona, więc przy zbyt późnym zadeklarowaniu się, może zabraknąć wolnych miejsc. Zbyt późne zapisy mogą wymagać oczekiwania przez kolejne kilka miesięcy na realizację kursu przedmałżeńskiego.

Nauki przedmałżeńskie – o co pytają?

Wiele Par narzeczeńskich obawia się pytań zadawanych na kursie przedmałżeńskim. Obawy są związane ze strachem dotyczącym ingerencji w ich życie prywatne i intymne, o którym nie chcieliby mówić. Jest to mylne przekonanie, ponieważ na naukach przedmałżeńskich nikt z niczego nie odpytuje, a kurs ma bardziej formę spotkania, wykładów lub dyskusji na temat życia i przebiegu ceremonii ślubu. Programy kursów są zróżnicowane. Większość z nich ma formę konferencyjną. Zdarzają się również te oparte na świadectwie Pary lub dialogu. Nie jest to jednak bardzo szczegółowe skupianie się na konkretnych aspektach dotyczących każdej pary osobno. Nauki przedmałżeńskie organizowane są grupowo, w związku z czym skumulowana wiedza przekazana na 2 godzinnym spotkaniu, musi zostać przekazana dla całej grupy i nie jest formą przepytywania uczestników z każdego aspektu ich relacji. Kurs nie kończy się egzaminem jak w szkole lub na studiach. Egzaminem z tego kursu będzie samo życie w małżeństwie do którego się zmierza.

sesja plenerowa 35

zdjęcia: Kozinskifoto – fotograf ślubny Warszawa

Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie odbywają się kilka tygodni. Można wybrać formę spotkań raz w tygodniu lub kilka razy w tygodniu, w zależności od szybkości realizacji kursu przedmałżeńskiego ustalanego przez daną parafię. Czas trwania oraz miejsce realizacji może się różnić. Większość kursów organizowana jest przy parafiach kościelnych, ale są też kursy online lub wyjazdy dla zaręczonych – w postaci wyjazdowej katechezy w piękne krajobrazowe przestrzenie.

Ile są ważne nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie ważne są rok. Mogą być uwzględnione kiedy zostały wcześniej przeprowadzone, ale tylko za zgodą prowadzącego księdza.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?

W większości parafii, nauki przedmałżeńskie w Warszawie są bezpłatne. Niekiedy jednak, należy zapłacić 30-100zł, a nawet 200 zł za przyspieszone i skrócone nauki przedmałżeńskie, np. ze względu na krótki termin organizacji ślubu. Wówczas, taka przyspieszona wersja ma formę kursów weekendowych. Ponadto, wyższa kwota zawiera także koszty związane z materiałami przekazywanymi Parom Młodym, obiadami wchodzącymi w skład kursu, dostarczeniem napojów oraz bieżących przekąsek. To wszystko jest niezbędne przy intensywnym skróceniu czasu kursu do weekendu. Organizacyjnie, wszystkie spotkania wielogodzinne muszą zapewnić odbiorcom zapewnienie jednego ciepłego posiłku, przerw i wody do picia. Dotyczy to kursu przedmałżeńskiego w Warszawie i wszelkich kursów czy spotkań tematycznych, z różnych dziedzin życia.

Czy nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe?

Do zawarcia związku małżeńskiego niezbędne jest przyjęcie sakramentu bierzmowania, pokuty i pojednania, a także przebycie nauk przedmałżeńskich. Osoby niewierzące są chętnie widziane na kursie, aby wspierać swoją drugą połowę i poznać specyfikę sakramentu ślubu, natomiast obcokrajowcy uczestniczący w naukach, powinni znać język polski, aby móc w pełni zrozumieć przesłanie spotkań.

Jak szybko załatwić nauki przedmałżeńskie?

Jeśli potrzebujesz zrobić nauki przedmałżeńskie szybciej niż standardowe 3 miesiące to zgłoś się na intensywne nauki weekendowe lub online.

Co zwalnia z nauk przedmałżeńskich?

Istnieje sytuacja, w której narzeczeni mogą zostać zwolnieni z obowiązku odbywania nauk przedmałżeńskich. Ze zwolnienia mogą skorzystać osoby, które w szkole średniej zrealizowały program nauk przedmałżeńskich na zajęcia z religii.

Poradnik dotyczący nauk przedmałżeńskich okazał się pomocny? Zobacz inne moje poradniki dla przyszłych par młodych:

Sala weselna pod Warszawą w woj mazowieckim

Polecane sale weselne Warszawa i Mazowieckie

Doskonale zdaję sobie sprawę, że sala weselna musi odzwierciedlać charakter młodej pary. Jako fotograf ślubny z wieloletnim doświadczeniem zdołałem już przekonać się na własne oczy i… obiektyw ;), że każda para jest niepowtarzalna. Każda młoda para jest inna i ma…

zdjęcie z sesji plenerowej. Obraz wyróżniający do wpisu jak przygotować się do sesji plenerowej

Jak przygotować się do ślubnej sesji w plenerze – praktyczne porady i wskazówki

Pokolenie naszych rodziców na pewno dobrze pamięta czasy, kiedy takich „wymysłów” jak sesja plenerowa w innym dniu niż dzień ślubu nie było. Ot, młodzi wymykali się do studia, by fotograf zrobił im kilka pamiątkowych zdjęć innych niż reportażowe. Nerwowo patrzyli…

Fotografia wyróżniająca do wpisu poradnikowego na temat: o co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy. Na zdjęciu aparat, albumy fotograficzne oraz kawa.

20 pytań do… czyli o co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy

Jesteś na półmetku ważnych decyzji przedślubnych? Masz już na oku fotografa ślubnego, ale w głowie pustka! – o co właściwie pytać fotografa by wiedzieć że to właśnie ten właściwy? Jakie kwestie poruszyć podczas spotkania z fotografem ślubnym by wszystko było…

Jak wybrać fotografa ślubnego – poradnik dla przyszłych Par Młodych

Jak wybrać fotografa ślubnego – poradnik dla przyszłych Par Młodych

To już kolejna część mojego autorskiego poradnika dla przyszłych par młodych. Zajrzyjcie tu jeśli nie czytaliście poprzedniego wpisu o sesjach narzeczeńskich. Przechodząc do meritum: Warto wpierw zapytać co to właściwie znaczy dobry fotograf ślubny albo profesjonalny fotograf ślubny?! Na jakiej…

Sesja narzeczeńska – poradnik dla przyszłych Par Młodych

Sesja narzeczeńska – poradnik dla przyszłych Par Młodych

To jeden z moich wpisów z cyklu poradnika dla przyszłych Par Młodych. Dzisiejszy temat to sesja narzeczeńska. Liczę na to, że Wam się spodoba i przyda. Znajdziecie tu mnóstwo porad, inspiracji i pomysłów na sesję narzeczeńską. sesja narzeczonych za granicą…