Zaręczyny w Warszawie

Wydawać by się mogło, że temat zaręczyn jest trywialny i dla nikogo nie powinien być problemem. Jednak sam z własnego doświadczenia, że oświadczyny to wydarzenie, które nieustannie budzi wiele emocji i pytań. Wychowani na amerykańskich produkcjach filmowych, w których poziom romantyzmu podczas zaręczyn i oświadczyn przekracza wszelkie możliwe granice, szukamy inspiracji gdzie tylko się da. Krótko mówiąc, każdy pragnie znaleźć jak najoryginalniejszy pomysł na zaręczyny, Warszawa nie jest w tym zakresie wyjątkiem, choć tutaj możliwości jest najwięcej. A zatem, jak powinny wyglądać zaręczyny w Warszawie, kiedy i gdzie powinny się odbyć? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

zareczyny warszawa 26

Czy zaręczyny i oświadczyny to jest to samo?

Pojęcia oświadczyny i zaręczyny używane są zamiennie, okazuje się jednak, że nie jest to dokładnie to samo. Różnica między oświadczynami i zaręczynami dotyczy zarówno kontekstu jak i okoliczności, w których każde ze zdarzeń się odbywa. Oświadczyny to moment, w którym mężczyzna prosi kobietę, aby została jego żoną. Oświadczyny zwykle odbywają się sam na sam, bez obecności osób postronnych. Oświadczyny dotyczą wyłącznie dwojga zakochanych, natomiast zaręczyny to już inna kwestia. Jeśli chodzi o zaręczyny to zgodnie z tradycją organizowane jest spotkanie narzeczonych i ich rodziców, podczas którego mężczyzna prosi rodziców ukochanej o jej rękę. Bardziej nowoczesna forma polega na tym, że młodzi po prostu komunikują rodzicom, że zamierzają się pobrać, mniej lub bardziej oficjalnie. Kwestia, która forma jest lepsza, pozostaje do Waszego uznania, choć oczywiście kultywowanie tradycji ma swój niezaprzeczalny urok. Niezależnie jednak od tego, którą wersję wybierzecie, spotkanie z rodzicami z reguły odbywa się w domu panny młodej lub w domu narzeczonych (jeśli mieszkają razem przed ślubem), rzadziej w restauracjach, choć oczywiście możliwa jest taka organizacja zaręczyn. Warszawa z pewnością dysponuje odpowiednio eleganckimi lokalami na oficjalne zaręczyny w obecności obu stron rodziny. Przyjęło się również, że mężczyzna przychodzi na spotkanie z bukietem kwiatów dla przyszłej teściowej i dla ukochanej.

zareczyny warszawa 5

Jeśli oświadczyny, to kiedy?

            Pytanie: kiedy? dotyczy dwóch kwestii. Po pierwsze: kiedy – czyli po ilu miesiącach/latach znajomości się zaręczyć, po drugie: kiedy, czyli w jakim miesiącu czy dniu.

Jeśli idzie o pierwsza kwestię, najlepszym momentem będzie ten, w którym młodzi poczują, że chcą już być razem na zawsze i pragną sformalizować swój związek. Taki moment może nadejść zarówno po miesiącu jak i po kilku latach znajomości. Długość tzw. “chodzenia” ze sobą nie ma najmniejszego wpływu na to, czy związek zakończony zaręczynami, a potem małżeństwem będzie udany, czy też nie. Znam takie pary które zostały narzeczeństwem po kilku tygodniach, ja zaś z żoną sformalizowaliśmy związek dopiero po kilku latach – nie ma reguły.

Jeśli idzie o wybór odpowiedniej daty zaręczyn, to możliwości są trzy. Można zdecydować się na oświadczyny w jakiś świąteczny dzień np. walentynki albo wybrać datę, która z jakiegoś powodu jest ważna dla Waszego związku, np. rocznica poznania. U mnie żonę poprosiłem o rękę w dniu jej urodzin. Trzecia możliwość to wybór zupełnie przypadkowego dnia, spontanicznie i z potrzeby serca. Często dochodzi do takich spontanicznych zaręczyn na wakacjach. Wybór oczywiście należy do Was, ale ta ostatnia możliwość wydaje się być najbardziej atrakcyjna lub przynajmniej ciekawa, bo co może być wspanialszego niż spontaniczne wyznanie uczucia i radość ukochanej?

zareczyny warszawa 4

Pomysł na zaręczyny: Warszawa

            Zaręczyny – ich wizja często spędza sen z oczu młodym mężczyznom, którzy stoją przed tym zadaniem i to nie dlatego, że ktoś ich zmusza, ale dlatego iż oczekuje się od nich niezwykłego, zaskakującego, jedynego w swoim rodzaju pomysłu na zaręczyny. Przychodząc z odsieczą zestresowanym narzeczonym, przedstawiam kilka pomysłów na nietypowe oświadczyny w Warszawie.

 1. Oświadczyny w domu mogą – wbrew pozorom – być bardzo przyjemne. Jeśli mieszkacie wspólnie, warto  skorzystać z nieobecności ukochanej i w jakiś szczególny sposób przygotować mieszkanie. Świece, płatki kwiatów rozsypane od wejścia aż do pięknie nakrytego stołu to już standard. Ale narzeczony może pokusić się o przygotowanie jakiegoś wykwintnego dania, możecie również obejrzeć ulubiony film lub przygotować specjalny seans filmowy złożony z Waszych prywatnych filmików i zdjęć. W moim przypadku zorganizowałem zaręczyny w naszym domu w Warszawie a pierścionek ukryłem w przyrządzonym własnoręcznie daniu. Uwaga by wybranka nei połknęła pierścionka! ?
 2. Oświadczyny w restauracji w Warszawie – to dość znany sposób na poproszenie ukochanej o rękę spopularyzowany przez wiele filmów. Należy tylko wybrać odpowiednie miejsce na zaręczyny w Warszawie, czyli taki lokal, którego menu, wystrój i ogólna atmosfera będą odpowiadały obojgu zakochanym. Mężczyzna może sam przygotować takie oświadczyny, nie informując o tym obsługi, ale może także poinformować o tym fakcie managera restauracji, który zadba na przykład o piękną dekorację stołu albo w odpowiednim momencie przyniesie szampana. Miałem przyjemność kilka razy fotografować moje pary podczas sesji narzeczeńskiej w Warszawie w lokalach, restauracjach czy kafejkach gdzie się zaręczyli.
 3. Niezwykły weekend w luksusowym hotelu w Warszawie to propozycja dla tych, którzy dysponują odpowiednimi funduszami lub w tej kwestii hołdują zasadzie “zastaw się, a postaw się”. Można zadbać wówczas o wspólne spędzenie czasu w hotelowym SPA, zjeść elegancką kolację lub oświadczyć się na tarasie apartamentu z widokiem na pięknie oświetloną stolicę.
 4. Zaręczyny w kinie lub w sklepie. Miejsce może niezbyt oryginalne, ale w przypadku kina można wybrać się na jakąś romantyczną komedię, a po seansie zadać to najważniejsze pytanie. Jeśli poprosimy obsługę sali kinowej o zatrzymanie na chwilę po seansie  pozostałych widzów, wrażenie będzie jeszcze większe. Zwykłe zakupy zakończone oświadczynami? Czemu nie! będzie zaskakująco i jak w kinie.
 5. A może escape room? W grupie przyjaciół możecie udać się do takiego pokoju zagadek i wspólnie znaleźć wyjście, na końcu którego na dziewczynę będzie czekał narzeczony z pierścionkiem! Jeśli poprosicie o pomoc obsługę takiego escape roomu, być może będą mieli dla Was jakąś ciekawą propozycję.
 6. Ekstremalne zaręczyny w Warszawie to takie jak skok ze spadochronem, lot balonem, wspólne nurkowanie. Tego typu zaręczyny nie są jednak przeznaczone dla każdego, nie można ich zorganizować, jeśli kobieta boi się wysokości lub nie umie nurkować. W innym wypadku może to być niezapomniane przeżycie.
 7. Kolacja na dachu budynku to znowu pomysł rodem z filmów i wymaga trochę zachodu, ale każda przyszła panna młoda z pewnością byłaby zachwycona taką formą oświadczyn. Jeśli taras jest częścią restauracji, nie ma problemu, w przeciwnym wypadku należałoby poinformować administratora budynku i poprosić o zgodę, a następnie skorzystać z pomocy przyjaciół i zamówić catering.
 8. Uliczne oświadczyny to kolejna propozycja. Mężczyzna może po prostu uklęknąć na chodniku w środku miasta i w obecności przechodniów poprosić ukochaną o rękę. W takim wypadku warto wybrać jakieś ładne miejsce, których w Warszawie nie brakuje. Dość fotogeniczne miejsca o urokliwym otoczeniu znajdziesz tutaj: sesja ślubna Warszawa. Jeśli w pobliżu waszego domu lub gdzieś w mieście występuje jakaś uliczna grupa, można jeszcze bardziej zaskoczyć ukochaną i dołączyć do występujących tancerzy lub muzyków.
 9. Oświadczyny na wyjeździe to jeden z najpopularniejszych sposobów na oświadczyny. Wyjechać można do jakiegoś znanego, popularnego miejsca lub tam, gdzie wspólnie przeżyliście jakąś ciekawą przygodę albo po prostu bardzo lubicie to miejsce.
 10.  Każdy z nas choć raz w życiu bawił się w podchody, można tę grę adaptować na potrzeby oświadczyn i postawić przed narzeczoną szereg zadań, które będzie musiała wykonać. Na końcu drogi pojawi się nagroda – ukochany z pierścionkiem.
zareczyny warszawa 6

Pierścionek zaręczynowy – jak wybrać?

            Oświadczyny nie mogą się oczywiście odbyć bez pierścionka. Pierścionek jest ważny, bo to symbol miłości, wyznanie uczuć. Jeśli wierzyć utartym opiniom, każda dziewczyna marzy o nim od dzieciństwa. Wybór pierścionka jest łatwy, bo ilość propozycji jest ogromna, i… trudny, no bo jak trafić w gust ukochanej? Przy wyborze pierścionka warto się kierować upodobaniami przyszłej narzeczonej – jeśli woli złoto, kupmy złoty pierścionek, miłośniczkom srebrnej biżuterii spodoba się pierścionek ze srebra lub z białego złota. Bardzo modne i pożądane są pierścionki z diamentem lub brylantem, ale coraz częściej pojawia się zaręczynowa biżuteria z kolorowymi oczkami, oczywiście z kamieni szlachetnych. Ważny jest również rozmiar pierścionka, można go sprawdzić u jubilera, “podkradając” dziewczynie pierścionek, który nosi (pamiętaj że pierścionek zakładamy na palec serdeczny). Zawsze dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc w wyborze pierścionka przyjaciółkę lub siostrę ukochanej. Ja dla mojej przyszłej żony wybrałem pierścionek z białego złota z diamentem a na rocznice sprezentowałem jej bardziej oryginalny pierścionek z niebieskim szafirem i diamentami.

zareczyny warszawa 3

Restauracje i inne miejsca w Warszawie na zaręczyny

            Jak się oświadczyć i gdzie? Warszawa jest jednym z miast w Polsce, które ma do zaoferowania mnóstwo pięknych, ciekawych miejsc, w których można zorganizować oświadczyny i zaręczyny. Jakie powinno być miejsce na zaręczyny w Warszawie? Oto subiektywny ranking najciekawszych lokalizacji, tych bardziej i mniej znanych.

 1. Ogród Botaniczny na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego to przepiękne miejsce pełne egzotycznych roślin. W tym roku po raz pierwszy od listopada będzie można podziwiać świetlne konstrukcje nawiązujące do najciekawszych roślin i zjawisk botanicznych, ale także do baśni i legend, co daje dodatkowe możliwości panom zamierzającym się oświadczyć w okolicy Bożego Narodzenia.
 2. Łazienki Królewskie- któż ich nie zna? To bardzo atrakcyjne miejsce z parkowymi alejkami, pomnikiem Chopina, to najładniejszy warszawski kompleks parkowo-pałacowy. Swą urodą pałac otoczony XVIII-wiecznym parkiem może konkurować nawet z europejskimi rezydencjami, czyż zatem może być piękniejsze miejsce na królewskie zaręczyny?
 3. Jeśli już o pałacach mowa, to nie można oczywiście zapomnieć o Wilanowie. Barokowy pałac królewski z przepięknymi ogrodami daje naprawdę wiele możliwości w porze letniej, a zimą ogród zamienia się w Królewski Ogród Światła. Wśród tych świateł pierścionek z brylantem zalśni podwójnie. Fajną opcją jest możliwość wynajmu łódki.
 4. Plaża Wilanów Zawady to miejsce dla tych, którzy marzą o zaręczynach nad wodą. Dzika plaża przy Wale Wilanowskim to prawdziwa perła w koronie dzielnicy Wilanów, jest wielka, czysta, piaszczysta i ma przyjemne połączenie promem Wilanów-Wawer. Rozpościera się stąd przepiękny widok na rzekę, jest to znakomite miejsce na zaręczyny.
zareczyny warszawa 19
 1. Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego to zabytkowy park krajobrazowy znajdujący się w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie. W 2009 uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecią lokatę w konkursie Najpiękniejszy Park w Europie. W tak pięknym miejscu każda dziewczyna z radością powie “tak” ukochanemu.
 2. A może restauracja na zaręczyny? Warszawa i Europejski Grill to jest to! Restauracja znajduje się na parterze dawnego Hotelu Europejskiego. Z wielkich okien lokalu rozciąga się widok na plac Piłsudskiego. Wnętrze utrzymane jest w tonacji bieli i błękitu z piękną posadzką z marmuru i drewna. Jeśli ktoś kocha luksus, z pewnością znajdzie go w tym miejscu.
 3. Stare Miasto w Warszawie to oczywiście miejsce o którym nie można i nie da się zapomnieć. Pięknie oświetlony Zamek Królewski, zachwycająca panorama miasta widoczna z tarasu widokowego będą stanowiły znakomitą oprawę do tak ważnego wydarzenia jak oświadczyny w Warszawie.
 4. Ogród Saski to zielone płuca stolicy, park znajduje się w sąsiedztwie Krakowskiego Przedmieścia, ale jest tu cicho i klimatycznie. To świetne miejsce na romantyczny spacer zakończony oświadczynami.
 5. Restauracja Belvedere w Warszawie to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych punktów na kulinarnej mapie Polski, mieści się w Nowej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Wyjątkowa atmosfera, muzyka na żywo, bujna roślinność i otoczenie pięknego parku tworzą magiczną atmosferę.
 6.  Rejs statkiem po Wiśle o zachodzie słońca to także znakomity pomysł na zaręczyny.
zareczyny warszawa 1

Niespodziankowa sesja fotograficzna podczas zaręczyn

            Oświadczyny chcielibyśmy zapamiętać na zawsze, a pomóc w tym może niespodziankowa sesja fotograficzna. Jeśli zaręczyny mają być niespodzianką, to oczywiście narzeczona nie może wiedzieć o sesji, ale i z tym można sobie poradzić. Wystarczy zatrudnić fotografa, który wtopiony w tłum przechodniów lub klientów restauracji zamieni się w paparazzo i zrobi znakomite zdjęcia z ukrycia. Można także sfotografować sam moment zaręczyn z ukrycia, a następnie zdecydować się na sesję zaręczynową. Można powiedzieć że taka sesja zaręczynowa to 11 pomysł na zaręczyny w Warszawie na mojej liście. Właściwie to dwie pieczenie na jednym ogniu. Sesję na oświadczyny można potraktować jako prezent zaręczynowy dla ukochanej!

Wynajęcie fotografa to naprawdę doskonały pomysł, można wprawdzie poprosić o zrobienie zdjęć przyjaciela, ale profesjonalista będzie doskonale wiedział, gdzie stanąć, jak wykorzystać światło i który moment uchwycić, aby zdjęcia były najpiękniejsze. Zatem jeśli obmyślać oświadczyny – Warszawa, Kraków czy inne miasto, nie zapomnijcie o umówieniu profesjonalnego fotografa. Spodobał Ci się pomysł sesji zaręczynowej? Napisz do mnie! Jestem doświadczonym fotografem ślubnym z Warszawy i z wielką chęcią sfotografuję Wasze niezwykłe zaręczyny!

Poradnik dotyczący zaręczyn w Warszawie okazał się pomocny? Zobacz inne przydatne lokalne wskazówki: