Jak przygotować się do ślubnej sesji w plenerze – praktyczne porady i wskazówki

Pokolenie naszych rodziców na pewno dobrze pamięta czasy, kiedy takich „wymysłów” jak sesja plenerowa w innym dniu niż dzień ślubu nie było. Ot, młodzi wymykali się do studia, by fotograf zrobił im kilka pamiątkowych zdjęć innych niż reportażowe. Nerwowo patrzyli na zegarek, by zdążyć w godzinę lub dwie, bo co to za wesele bez pary młodej! Inny termin nie wchodził w rachubę – sesja ślubna była pamiątką z dnia ślubu.

Czasy się zmieniły! Nikt raczej nie wymyka się do studia fotograficznego by zrobić kilka pamiątkowych portretów ślubnych na malowanym tle. Co prawda popularne są minisesje w plenerze jednak w Polsce prym wiodą sesje plenerowe organizowane w osobny dzień. Podczas dnia ślubu Para Młoda najczęściej całe wesele spędza z bliskimi, by po opadnięciu emocji i stresu pozwolić sobie na sesję idealną innego dnia. Taką, w której skupią się tylko na sobie. Taką, która będzie pamiątką nie tyle z dnia ślubu, ile przypomnieniem tych wyjątkowych chwil. W końcu to ostatnia okazja by ponownie założyć suknię ślubną. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak się do takiej sesji plenerowej przygotować! A żeby sesja plenerowa była udana wystarczy włożyć w nią odrobinę przygotowań.

Przygotowanie – przed sesją plenerową

Tak, organizacja ślubu jest czasochłonna. Wystarczy przejrzeć harmonogram przygotowań do ślubu, by uświadomić sobie, ile jest różnych rzeczy do ogarnięcia przy organizacji ślubu i wesela. Macie na głowie m.in. oprawę muzyczną wesela, noclegi dla gości, słodki stół, a tu jeszcze dochodzi przygotowanie się do sesji plenerowej, która odbędzie się już po ślubie? Otóż tak! Bo o ile w przypadku dnia ślubu możecie całkowicie polegać na doświadczeniu fotografa, o tyle plener ślubny to zupełnie inny rodzaj sesji. Dlatego nie wystarczy podać miejsce, czas i pojawić się w określonym terminie. Co więc powinniście zrobić? Jak się przygotować zanim dojdzie do sesji ślubnej w plenerze?

zdjęcie z pleneru ślubnego na łące
sesja ślubna na łące

7 rzeczy o których warto pamięta przed sesją plenerową

 1. Ustalić wspólnie z fotografem miejsce sesji – Gdzie najlepiej zrobić sesję plenerową? Wspaniale jeśli będzie to miejsce bliskie Waszym sercom np. kafejka w które się poznaliście, las w którym odbywaliście swoje pierwsze wspólne spacery itp. Wtedy na pewno będzie to oryginalny plener. Wasz i jedyny w swoim rodzaju. Unikajcie popularnych i sztampowych miejsc. Postawcie na coś personalnego. Jakie miejsca przywołują Wam miłe wspomnienia i jakie lubicie odwiedzać? W jakich miejscach czujecie się dobrze? Lubicie bardziej miejski, industrialny styl czy wolicie otoczenie przyrody – bardziej boho lub sesja ślubna rustykalna? Jeśli macie już konkretny pomysł na miejsce, w którym może odbyć się Wasza ślubna sesja zdjęciowa, to posłuchajcie opinii fotografa w tym zakresie. Czasem lokalizacja, która wydaje się dla was idealna, bo jest blisko, ładnie lub przywołuje miłe wspomnienia, może okazać się nieodpowiednia na miejsce do zdjęć plenerowych. Może być tam słabe światło, za dużo tłumów, za mało miejsca… To fotograf ślubny wie najlepiej, gdzie zrobić zdjęcia ślubne, żebyście byli zadowoleni z efektu sesji. Sesja ślubna w plenerze jest więc wynikiem współpracy fotografa z Wami. Ostateczny wybór miejsca sesji powinien być więc kompromisem Waszych wyobrażeń i realnej oceny profesjonalisty.
  Warto oczywiście ustalić styl Waszej sesji plenerowej oraz wszelkie oczekiwania i Waszą wizję efektu końcowego. Jeśli wizja fotografa zbiega się z Waszą to będziecie mieć pewność, że wyjdzie z tego niezwykła pamiątka ślubna. Jeśli w ogóle nie macie pomysłu na swoją sesję w plenerze, to bez ogródek poproście o pomoc swojego fotografa – on na pewno zaproponuje coś odpowiedniego. Fotograf na pewno wie gdzie wybrać się na sesję plenerową. Zazwyczaj doświadczony fotograf ma już kilka sprawdzonych miejsc na sesję. Zapraszam do szerszego artykułu jeśli chcecie poznać najpopularniejsze miejsca na sesję ślubną w Warszawie i okolicach. Nie musicie ograniczać się do Warszawy czy jej okolic. Sesję w plenerze można zorganizować w różnych zakątkach naszego pięknego kraju jak i pomyśleć o bardziej egzotycznej zagranicznej sesji zdjęciowej – np. w połączeniu z Waszym miesiącem miodowym! Gdy upatrzycie sobie konkretne miejsce na sesję ślubną to warto zorientować się czy w tym miejscu można wykonywać zdjęcia, czy nie ma obostrzeń lub opłat za wejście.
 2. Termin, pora czyli kiedy zrobić sesję ślubną – Sesje plenerową prawdopodobnie najlepiej zorganizować niedługo po ślubie kiedy wciąż będą w Was autentyczne emocje i radość, która towarzyszyły Wam w dniu Waszego ślubu. Im szybciej tym lepiej. Dochodzi jeszcze aspekt praktyczny: sesja zdjęciowa zaraz po ślubie to krótszy termin oczekiwania na otrzymanie gotowych zdjęć ślubnych gdyż zazwyczaj czas oddania zdjęć liczony jest właśnie od daty realizacji sesji plenerowej. Dajcie znać swojemu fotografowi ślubnemu jeszcze przed ślubem, kiedy chcecie wykonać sesję w plenerze. W sezonie ślubnym fotograf miewa bardzo napięty grafik i dlatego może wystąpić problem z ustaleniem dogodnego terminu jeśli odłożymy to na ostatnią chwilę.
  Jeśli mówmy już o porze to nie myślę tylko o wyznaczeniu konkretnego terminu ale również porze dnia. Jaka pora jest najlepsza na wykonanie sesji plenerowej? Zazwyczaj sesje plenerowe organizowane są o wschodzie lub zachodzie słońca, w okresie tzw. złotej godziny, gdy światło jest najbardziej korzystne do wykonywania fotografii. Miękkie i ciepłe światło o tej porze tworzy niepowtarzalna magiczną atmosferę do tworzenia niezwykłych zdjęć. Jeśli wybierzemy na sesję w plenerze miejsce bardzo oblegane przez turystów to wybranie pory poza szczytem turystycznym będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem – unikniecie tłumu gapiów.
  Jeśli ślub plenerowy lub sesja plenerowa ma być organizowana zagranicą trzeba wziąć pod uwagę warunki pogodowe panujące w określonym sezonie np. kwiecień na Islandii może przypominać nasz polski listopad! Wierzcie mi – sprawdziłem to 🙂 A organizując sesję zagraniczną w południowo-wschodniej Azji należy pamiętać o porach deszczowych czy monsunowych.
 3. Mieć plan awaryjny – umówmy się, w Polsce pogoda jest nieprzewidywalna. To, że 3 tygodnie temu ustaliliście sobie sesję fotograficzną na plaży, nie oznacza, że taka ślubna sesja się odbędzie gdy akurat dojdzie do gradobicia. Jeśli macie tylko jeden możliwy termin, aby zrealizować sesję plenerową, przygotujcie sobie plan „B”. Chyba że uwielbiacie zdjęcia w deszczu – ja tak. Jednak na wszelki wypadek znajdźcie miejsce, w którym będziecie mogli się schronić w razie nawałnicy lub burzy. Ślubna sesja fotograficzna np. w pałacowych wnętrzach mogą być równie ciekawe co te realizowane w plenerze a mogą się okazać nawet bardziej oryginalne i wyszukane. Wystarczy otwarta głowa na niesztampowe pomysły.
 4. Przygotujcie dodatki – jeżeli planujecie sesję plenerową na 1-2 dni po wielkim dniu, to bukiet lub wianek prawdopodobnie nadal ma się świetnie i może wspaniale się prezentować na zdjęciach. Jeżeli nie – zastanówcie się, czy warto ponownie zamawiać bukiet ślubny, jednak nie zapomnijcie o pozostałych dodatkach: biżuterii, welonie lub wianku, butach, krawacie, spinkach, czy muszce.
 5. Pomyślcie o praktycznych atrybutach – buty na zmianę? Czemu nie! Świetnie się sprawdzą trampki czy (w przypadku Pani Młodej) płaskie obuwie zmienne (to bardzo wygodne i praktyczne). Może na myśli macie jakieś gadżety do sesji. Powiedzcie o tym wcześniej fotografowi, żeby wiedział, czego się spodziewać! Osobiście jestem wyznawcą naturalnych sesji ślubnych – bez zbędnych gadżetów. Wystarczy bukiet ślubny lub wianek. Nic więcej nie potrzeba na sesji niż pary zakochanych.
 6. Opowiedzcie fotografowi swoją historię – jak się poznaliście, czym się zajmujecie, czy dzielą was wspólne pasje?! Gdy fotograf zna takie szczegóły łatwiej mu wpleść je w fotografie ślubne i nadać prywatny i unikatowy wymiar zdjęciom z sesji. Takie informacje czasem ułatwiają wybór miejsca na sesję plenerową: może to być na przykład miejsce pierwszej randki. Albo dajmy na to uwielbiacie jeździć konno – wtedy obowiązkowo jedziemy zrealizować sesję plenerową w stadninie. Jest tyle możliwości!
 7. Zrelaksujcie się – jeśli wszystko wcześniej dobrze zaplanujecie i ustalicie wszystkie szczegóły przez sesją w plenerze pamiętajcie by przed dzień sesji ślubnej wprawić się w dobry nastrój. Spędźcie ze sobą miło wieczór np. przy dobrym filmie lub muzyce z lampką wina w romantycznej atmosferze. Zarówno w przed dzień jak i w dniu pleneru ślubnego starajcie się nie planować wielu obowiązków do zrealizowania. Po prostu spędźcie ten czas razem w miłej atmosferze. Wprowadzi Was to we wspaniały nastrój w czasie sesji ślubnej.

Z ściśle praktycznych rzeczy warto pamiętać o logistyce i czasie: w zależności od liczby miejsc i dystansie je dzielącym warto pomyśleć o odpowiednim środku transportu. Nie wszędzie jednak da się wjechać autem. Zarezerwujcie sobie zapas czasu, żebyście Wy i Wasz fotograf nie czuli presji upływającego czasu. Ile trwa sesja plenerowa? To również uzależnione jest od liczby miejsc i czasu który musimy poświecić na przemieszczanie się. Zazwyczaj w jednym miejscu wystarczy godzina, półtorej by mieć pełen materiał z sesji ślubnej. Jestem zwolennikiem wykonania całej sesji plenerowej w jednym miejscu by nie tracić czasu na logistykę a skopić się na najważniejszym czyli tym co jest miedzy Wami. Sesja w plenerze możne więc trwać od godziny po co najmniej kilka godzin. W przypadku sesji zagranicznych warto wykorzystać nawet cały dzień.

ślubna sesja plenerowa w sadzie
sesja w sadzie

W dniu sesji plenerowej

Powiadają, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jesteście już w połowie drogi – dobrze przygotowani przed sesją plenerową. Teraz czas na dzień sesji ślubnej. Tu najwięcej do zrobienia będzie miała panna młoda, ale nie martw się młody małżonku, niektóre punkty dotyczą też ciebie!

7 praktycznych porad dotyczących dnia sesji pleneru ślubnego

 1. Wyśpijcie się – brak snu widać na twarzy i nawet najlepszy fotograf i program graficzny go nie ukryją. Zmęczony człowiek popełnia więcej błędów, wolniej reaguje i szybciej się irytuje. W takim dniu lepiej tego uniknąć! Przecież sesja plenerowa to ma być przyjemność a nie obowiązek.
 2. Zjedzcie lekki posiłek – nie przejadajcie się, ale też nie idźcie na sesję z pustymi brzuchami. Głód powoduje frustrację, nadmiar jedzenia – ociężałość. Macie czuć się lekko i być pełni energii!
 3. Fryzura i makijaż ślubny – jeśli chcesz wyjść pięknie na zdjęciach, to jako panna młoda powinnaś prawdopodobnie jeszcze raz umówić profesjonalny mak-up. Aparat „zjada” zwykły makijaż, warto więc zainwestować w ten aspekt, by znów wyglądać olśniewająco, tak jak w dniu ślubu. Z kolei fryzura może być wykonana przez doświadczonego fryzjera. Ze względu na luźniejszy i mniej formalny nastrój sesji to najlepiej sprawdzą się włosy rozpuszczone zamiast wymyślnych koków i upięć. Może akurat wiatr pomoże majestatycznie ułożyć fryzurę na plenerze ślubnym.
 4. „Apteczka” modeli – czyli co zabrać w plener? woda mineralna, coś drobnego na ząb, lusterko, chusteczki absorbujące pot, szminka czy puder w razie gdyby makijaż wymagał drobnej korekty podczas sesji ślubnej. Dodatkowo wsuwki, ewentualne obuwie na zmianę. I pojemna torba, żeby to wszystko pomieścić! Oto pierwsza pomoc dla modeli w plenerze! Dobrze mieć ją blisko (np. w aucie) lecz nie taszczyć jej w trakcie pleneru. Byście byli naturalni i swobodni nie możecie być obłożeni toną ekwipunku. Wasza swoboda pozwoli na wykonanie bardzo spontanicznych i autentycznych zdjęć kiedy będziecie myśleli że fotograf akurat odłożył już aparat. Ze wszystkich obowiązkowych „gadżetów” na sesję w plenerze polecam wziąć ze sobą zaangażowanie, motywację i dobry humor 🙂
 5. Słuchajcie swojego fotografa ślubnego – to właściwie powinien być punkt pierwszy… Pamiętajcie, że to fotograf ma doświadczenie. Zdajcie się na nie. Jeśli sugeruje wam jakąś pozę czy zmianę miejsca czy pory sesji plenerowej, to nie dlatego, że lubi się rządzić, tylko dlatego, że wie, co pięknie wyjdzie na zdjęciach. A tego przecież chcecie! A jeśli dopadnie Was lekki stres na chwilę zamknijcie oczy i zapomnijcie o fotografie. Skupcie się na sobie i tym co jest między Wami. Przywołajcie wspólne przyjemne wspomnienia – to pomaga się odstresować i dobrze nastraja podczas sesji plenerowej.
 6. Bądźcie sobą – wiadomo, że na sesji plenerowej mamy do czynienia z pozowaniem lub choćby częściową kreacją wizji fotografa ślubnego jednak w naturalnych zdjęciach z pleneru ślubnego chodzi o to by wszystko wyszło autentycznie. Dlatego tak ważne jest byście byli po prostu sobą. Otwierając się dodacie coś od siebie do tej sesji plenerowej – taki indywidualny pierwiastek. Każdy z nas jest przecież tak różny – jedni tryskają humorem, inni są bardzo uczuciowi. Pokażcie jacy jesteście naprawdę. Bądźcie sobą – bądźcie prawdziwi. I pozwólcie się fotografowi zanurzyć w głąb Was. Tylko Wasze prawdziwe emocje sprawią, że zdjęcia z tej sesji będą po latach wciąż wzbudzać waszą radość, uśmiech na twarzy i wzruszenia. A o to właśnie chodzi w fotografii ślubnej – by te fotografie poruszały serca.
 7. Zaufajcie sobie i fotografowi – Zaufanie to nie tylko podstawa dobrych relacji ale również przepis na sukces w realizacji pleneru ślubnego. Dobry fotograf ślubny włoży w wykonanie zdjęć z waszej sesji plenerowej całe swoje serce – bądźcie wiec partnerami w tym związku i sami dajcie z siebie jak najwięcej.

Być może zauważyliście, że przemilczany został tu jeden istotny aspekt. Prawdziwa wisienka na tym fotograficznym torcie, czyli nastawienie. To ono jest odpowiedzialne przynajmniej za połowę sukcesu! Postarajcie się więc o luz, dobry humor, skupcie się na sobie i nie przejmujcie się gapiami. Pamiętajcie, że sesja plenerowa to nie kara, ale ukoronowanie waszej miłości i drogi, którą przeszliście. To wasz dzień. Tylko wasz!

naturalna sesja ślubna pary młodej w lesie
plener ślubny w lesie

Napiszcie w komentarzu pod postem czy moje wskazówki i praktyczne porady przydały się Wam w organizacji swojej sesji w plenerze. A może zainteresuje Was mój poradnik dotyczący sesji narzeczeńskich: sesja narzeczeńska – poradnik dla przyszłych Par Młodych.

Zapraszam Was serdecznie do mnie w celu realizacji swojego idealnego pleneru ślubnego.

8 komentarzy do “Jak przygotować się do ślubnej sesji w plenerze – praktyczne porady i wskazówki”

 1. Naprawdę świetny, w pełni solidny poradnik! Z pewnością ułatwi on i uprzyjemni przebieg plenerowej sesji ślubnej nie tylko Młodym Parom, ale również fotografowi, dzięki czemu obie strony będą zadowolone z efektów współpracy 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz